Mniejszy eksport borówek z Ukrainy do Wielkiej Brytanii

Borówka wysoka
Ukraińska produkcja borówek wysokich rośnie, wzrasta również brytyjski import tych jagód. Jednak to nie ukraińskie owoce wypełniają te rosnącą niszę. Wręcz odwrotnie – eksport z Ukrainy do Wielkiej Brytanii spada.

Wielka Brytania zaimportowała w ubiegłym roku 48 tys. ton owoców borówki wysokiej, zwiększając go o 5%. Daje to temu krajowe drugie miejsce wśród importerów. Również Ukraina lokuje na brytyjskim rynku swoje jagody, chociaż w dość symbolicznych ilościach. W 2017 r. było to 449 ton, w rok później 341 ton.

Analitycy east-fruit.com przewidują, że ten spadkowy trend może się utrzymać. Głównymi dostawcami borówek dla Brytyjczyków pozostają Chile i Hiszpania, rośnie udział w nim ze strony Peru, Republiki Południowej Afryki i Niemiec. Polska utrzymuje stały poziom. Duże, ale zmniejszające się udziały w rynku brytyjskim mają Argentyna, Maroko i Holandia. Najbardziej dynamicznie (o 60%) zwiększa swój eksport na ten rynek Portugalia.

Najtaniej spośród 13 krajów sprzedają borówki w W. Brytanii Polska i Włochy. Być może – zdaniem autorów tej informacji – ukraińska borówka jest za droga i stąd kłopoty z jej ulokowaniem w W. Brytanii.

za: east-fruit.com

PG

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMiroslaw Maliszewski z ZSRP komentuje dzisiejszy protest rolniczy Agrounii w Warszawie
Następny artykułA u nas na Placu Zawiszy staruszka zbiera jabłka…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.