Przechowywanie i spedycja borówki w Olchowcu

W siedzibie Grupy Producentów Owoców „Polskie Jagody” Sp. z o.o. w Olchowcu (pow. biłgorajski) zajmującej się produkcją jagód na cele deserowe i przetwórcze, 27 września odbyło się uroczyste otwarcie obiektu chłodniczo-sortowniczego. Grupę tworzy 5 gospodarstw o łącznym areale 170 ha. Roczna produkcja to obecnie około 600 ton jagód.

Sortowanie i pakowanie
Obiekt Grupy Producentów Owoców „Polskie Jagody” Sp. z o.o. w Olchowcu (fot. 1) zajmuje powierzchnię 2000 m2, na co składa się 8 komór chłodniczych, 2 komory szybkiego schładzania (fot. 2), 2 doki załadunkowe, magazyn opakowań oraz pomieszczenie, w którym znajduje się linia do sortowania jagód. Ze względu na to, że obiekt służy przygotowaniu do sprzedaży owoców jagodowych, wszystkie urządzenia, w tym komory chłodnicze oraz linia do sortowania jagód, mają zupełnie inną skalę niż te np. dla jabłek. Odmienne są także wymagania temperaturowe w obiekcie. W komorach chłodniczych konieczne jest utrzymanie temperatury na poziomie ok. 0–2°C, w korytarzach – ok. 12°C, w sortowni owoców – 10°C. W komorach szybkiego schładzania temperatura owoców przywiezionych z plantacji obniżana jest w ciągu 2 godzin do 8–10°C. W komorach chłodniczych można przechowywać owoce zebrane do plastikowych skrzynek ustawionych na paletach. W jednej komorze mieszczą się 24 palety przemysłowe, na których można ustawić 32 skrzynki. Palety ze skrzynkami ustawiane są na specjalnych dwupoziomowych regałach zamontowanych wzdłuż ścian komór.

Fot. 2. Wstawianie jagód do komory szybkiego schładzania

 Budowę obiektu w Olchowcu rozpoczęto 10 listopada 2011 r., a już 10 lipca 2012 r. został oddany do użytku. Generalnym wykonawcą obiektu była firma RO.SA-Hale z Radomia. W urządzenia chłodnicze (komory chłodnicze, korytarze technologiczne i halę sortowniczą) cały obiekt wyposażyła firma „Chłodnictwo” B. Sułkowski, A. Gągała, R. Gągała Sp.J. z Józefowa. Linię do sortowania jagód (fot. 3) dostarczyła firma BBC Technologies z Nowej Zelandii. Aby wydłużyć podaż owoców na rynku, jagody są przechowywane w chłodni z kontrolowaną atmosferą o składzie 13% dwutlenku węgla i 2% tlenu. Temperatura w komorach wynosi 0–2°C, natomiast wilgotność względna około 85–90%. W takich warunkach owoce borówki wysokiej mogą być przechowywane nawet do sześciu tygodni.

Fot. 3. Sortowanie owoców borówki wysokiej na linii BBC Technologies

[NEW_PAGE]
Linia sortownicza, podobnie jak chłodnie, pracowała na pełnych obrotach już w tym sezonie. Jagody po przesortowaniu pakowano w pojemniki zawierające od 125 do 250 g owoców. Wydajność linii jest uzależniona od jakości i parametrów sortowanych owoców, i wynosi od 80 do 150 opakowań/min. Co ciekawe, o ile przy obsłudze linii do sortowania jabłek może pracować kilka osób, tak przy linii do sortowania jagód musi być obecnych nawet do 24 osób, co wynika ze sposobu pakowania jagód w małe, zamykane pojemniki.

Uroczyste otwarcie
Podczas uroczystego otwarcia obiektu Grupy Producentów Owoców „Polskie Jagody” Sp. z o.o. Jan Karwowski, jeden ze współwłaścicieli GP „Polskie Jagody” (fot. 4) stwierdził, że bez trzech ważnych osób – dr. Kazimierza Pliszki, niestrudzonego propagatora uprawy borówki wysokiej w Polsce, Janusza Żaka, który 10 lat temu postanowił, że nad Tanwią będzie plantacja borówki wysokiej, i Dominiki Kozarzewskiej, która dzięki kompetencji i wytrwałości w dążeniu do założonego celu, doprowadziła do powstania obiektu i prężnie zarządza działalnością grupy – nie byłoby ani „Plantacji nad Tanwią” (fot. 5), ani Grupy Producentów Owoców „Polskie Jagody”.

Fot. 4. Jan Karwowski w otoczeniu współwłaścicieli GPO „Polskie Jagody” (od lewej Hanna Karwowska, na prawo Dominika Kozarzewska, Piotr Wiśniewski, Jackie Taylor, Stephen Taylor i Maciej Kozarzewski)

Fot. 5. Plantacja należąca do GP „Polskie Jagody”, fot. arch. „Polskie Jagody”

Dominika Kozarzewska, prezes zarządu spółki, złożyła podziękowania wszystkim wspólnikom i współpracownikom oraz władzom lokalnym i powiatowym za pomoc w realizacji założeń inwestycyjnych spółki. Wspomniała również, że choć mówi się, że nie sztuką jest wyprodukować owoce, ale sztuką jest je dobrze sprzedać, to z tym stwierdzeniem zgadza się tylko w połowie, ponieważ wyprodukować owoce borówki wysokiej najwyższej jakości jest wielką sztuką, dlatego podziękowała także pracownikom plantacji zrzeszonym w grupie za pracę i za jakość owoców. Poinformowała również, że w niedalekiej przyszłości planowane jest powiększenie areału uprawy borówki wysokiej, zaproszenie do grupy kolejnych plantacji roślin jagodowych i rozbudowa obiektu.

Anita Łukawska
Fot. 1-4 A. Łukawska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPowstaną kolejne targowiska
Następny artykułDarmowe owoce od sadowników dla dzieci w szpitalach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.