W winnicy Krokoszówka Górska

Marek Górski opowiada o winnicy
W sobotę 19 lipca dwie grupy zwiedzających odwiedziły winnicę Marka i Bożeny Górskich w Smardzowicach koło Ojcowa, nazwaną od nazwisk gospodarzy Krokoszówka Górska. Była to inauguracja Dni Otwartych Winnic - cyklu wakacyjnych spotkań organizowanych już drugi sezon na Małopolskim Szlaku Winnym. Zaplanowano jeszcze minimum 4 takie spotkania.

Krokoszówka Górska to winnica założona w 2005 roku w Smardzowicach na krawędzi Doliny Prądnika tuż obok Ojcowskiego Parku Narodowego. Zajmuje około hektara na trzech parcelach położonych na południowych i południowo-zachodnich zboczach. Gospodarz winnicy Marek Górski oprowadzajac zwiedzających po winnicy tłumaczył, jakie odmiany winorośli udają się na tej, znacznej jak na polskie warunki, wysokości (ok. 400 m npm). Opowiadał, że pierwsze 600 krzewów posadził z odmian wybranych trochę na chybił-trafił; właściwe dobranie odmian zajęło mu 4-5 lat. W tej chwili około 60 procent krzewów daje owoce na wino czerwone, 40 procent na białe. Pierwszy zbiór miał miejsce w 2008 roku.

Gospodarz oraz towarzyszący mu w oprowadzaniu Wojciech Bosak, projektant wielu winnic i ekspert piszący o winie, podkreślali, że takie a nie inne położenie winnicy daje możliwość skorzystania ze zbawiennego wpływu inwersji termicznej; ale równocześnie winiarz boryka się tu z silnymi wiatrami, nieobce są mu też gradobicia. – Winiarz z południa Europy myśli przede wszystkim o jakości plonu, a my  o kondycji krzewu, jego możliwości przetrwania warunków klimatycznych – tłumaczył funkcjonowanie winnicy w naszym klimacie Wojciech Bosak. W tej chwili wszystkie prace w Krokoszówce wykonywane są ręcznie, co oznacza np. ok. 6400 krzewów do cięcia. Uzyskiwany optymalny plon z jednej rośliny to ok. 1,6-2,2 kg owoców.
 
Winnica jest znana ze swoich win czerwonych, o czym uczestnicy spotkania mogli się przekonać podczas degustacji przeprowadzonej bezpośrednio po spacerze. Marek Górski zaprezentował trzy spośród swoich czerwonych win. Wina do degustacji przygotowali również winiarze z dwóch położonych nieopodal winnic. Robert Zięba, właściciel winnicy Kresy z miejscowości Stoki koło Skały prezentując dwa wina – białe i różowe, opowiadał o tym, że optymistyczne początkowo zapatrywania na udające się w jego warunkach odmiany winorośli zweryfikowały kolejne zimy – pozostały tylko najbardziej wytrzymałe. Swoje wino białe zaprezentował również Marcin Niemiec  z Winnicy Amonit z Cianowic.

Warto podkreślić, że wszyscy trzej winiarze produkują wina dobrze przyjmowane i doceniane przez fachowców i miłośników wina. Jedno z prezentowanych nam win z Krokoszówki zdobyło w tym roku brązowy medal na Międzynarodowym Konkursie Win Galicja Vitis 2014.

W tym roku w ramach Dni Otwartych Winnic zaplanowano jeszcze minimum 4 spotkania. 23 sierpnia planowana jest wizyta na Pogórzu Ciężkowicko–Rożnowskim w winnicy Zadora. Dzień później enoturyści będą gościć w Winnicach Braci Zagórskich w okolicach Gromnika, gdzie odbędzie się również degustacja z win z Winnicy Demeter, Winnicy Kuźnia i Winnicy Sucha Góra. 6 września zaplanowano odwiedziny w Winnicy Chodorowa w okolicy Grybowa w powiecie gorlickim – nowym miejscu na Małopolskim Szlaku Winnym. Zakończenie sezonu winiarskiego zaplanowano 13 września w Winnicy Smykań w Pogorzanach w powiecie limanowskim.

Wizyty i degustacje  w winnicach w ramach Dni Otwartych są bezpłatne, należy jednak wcześniej zgłosić swój udział, bo ilość miejsc jest ograniczona. Dokładne informacje znaleźć będzie można na stronie internetowej www.małopolskiszlakwinny.pl oraz na Facebooku Małopolskiego Szlaku Winnego.

Pomysłodawcą i realizatorem szlaku jest Gorczańska Organizacja Turystyczna; projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pod nazwą „Małopolska Gościnna”.

Na Małopolskim Szlaku Winnym wytyczonym w zeszłym roku znajdują się: Winnica Srebrna Góra (Kraków), Winnica Zadora (Szczepanowice), Winnica Krokoszówka Górska (Smardzowice), Winnica Witanowice (Witanowice k. Wadowic), Winnica Nad Dworskim Potokiem (Łazy k. Bochni), Winnica Kresy (Rzeplin k. Skały), Winnica Comte (Klucze), Winnica Uroczysko (Janowice k. Zakliczyna), Winnica Zawisza (Wesołów k. Zakliczyna), Winnica Smykań (Pogorzany k. Szczyrzyca), Winnica Amonit (Cianowice), Winnica Szawapier (Stryszawa), Winnica Nad Dobrą Wodą (Garlica Murowana), Winnica Demeter (Gromnik), Winnica Kuźnia (Gromnik). W tym roku dołaczyły do nich również: Winnica Rodziny Steców z okolic Tuchowa, Winnica Chodorowa z okolic Grybowa, Winnica Dosłońce z miejscowości Dosłońce koło Racławic, Winnica Piwnice Antoniego z Woli Lubeckiej k. Lubczy oraz Winnica Gaj z Gaju koło Mogilan.

Wszystkie one zostały opisane w „Przewodniku po małopolskich winnicach” wydanym przez Gorczańską Organizacją Turystyczną. Teksty w katalogu opracowywał Wojciech Bosak.

Tekst i fot. M. Polańska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułFloks wiechowaty
Następny artykułIII Letnie Pokazy Czereśniowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.