Mączka bazaltowa – naturalny środek do zadań specjalnych

Mączka bazaltowa to jeden z naturalnych środków, który zyskuje na popularności wśród pasjonatów ogrodnictwa. Dzięki swojemu naturalnemu składowi i wszechstronnym zastosowaniom jest doskonałym wyborem dla osób dbających o ekologię i zdrowy rozwój roślin. Joanna Legutko, doradca ogrodniczy, wiceprezes zarządu W.Legutko wyjaśnia, czym jest mączka bazaltowa, jakie ma właściwości oraz jak efektywnie ją wykorzystać.

7 dobrych praktyk w drodze po wyższy plon

Zasadniczym celem produkcji roślinnej jest maksymalizacja potencjału plonotwórczego roślin. Plonowanie roślin w dużym stopniu zależy od ich zbilansowanego nawożenia. Ważną rolę odgrywa też stanowisko, w tym zasobność gleby w składniki pokarmowe oraz żyzność gleby. Podstawowym wskaźnikiem żyzności gleby jest próchnica, która stanowi od 70 do 80% całości substancji organicznej gleby.

Dzień Długu Ekologicznego. Od 1 sierpnia świat żyje „na kredyt”

1 sierpnia 2024 roku obchodzimy Dzień Długu Ekologicznego – to data, w której ludzkość zużyje wszystkie surowce naturalne, jakie Ziemia jest w stanie odtworzyć w ciągu 12 miesięcy. Od tego momentu żyjemy „na kredyt", eksploatując zasoby przyszłych pokoleń. Co to oznacza dla ludzi i planety? Zobacz, co można zrobić, aby to zmienić.

Jak przygotować ogród na suszę? Porady wodno-oszczędne dla ogrodników

Klimat w Europie ulega znaczącym zmianom, efektem czego są skrajne i gwałtowne zjawiska pogodowe, takie jak susza, nawałnice czy lokalne podtopienia. Szczególnie latem, kiedy upały stają się coraz bardziej intensywne, ogrodnicy muszą zmierzyć się z wyzwaniem utrzymania swoich roślin w dobrej kondycji przy ograniczonej dostępności wody. Joanna Legutko, doradca ogrodniczy i wiceprezes zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko podpowiada, w jaki sposób przygotować ogród na okresowe susze.

Inteligentne ogrodnictwo jako odpowiedź na zmiany klimatu

Zmiany klimatyczne stanowią jedno z najważniejszych wyzwań współczesnego świata, wpływając na różnorodne aspekty naszego życia, przede wszystkim na przyrodę. Inteligentne ogrodnictwo, które integruje nowoczesne technologie i ekologiczne praktyki, może odegrać kluczową rolę w ograniczaniu degradacji środowiska. Inteligentne rozwiązania, takie jak czujniki gleby czy systemy gromadzenia wody deszczowej świetnie wspierają naturalne metody upraw, które pomagają w dostosowywaniu się do zmian klimatu oraz promują świadomość ekologiczną.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Jak dbać o naturę nie tylko od święta?

5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1972 roku. Jego zadaniem jest zwrócenie uwagi na problemy związane z ekologią i zachęcenie do działań na rzecz planety. To doskonała okazja, by przypomnieć sobie o znaczeniu środowiska naturalnego i podjąć konkretne kroki w celu jego ochrony.

Nawozy naturalne i ekologiczne. Jak i czym nawozić ogród, aby rośliny kwitły obficie i...

Informacja prasowa
Stosowanie nawozów naturalnych oraz ekologicznych zyskuje na popularności i stanowi ważny krok w kierunku bardziej zrównoważonego ogrodnictwa. Są one nie tylko bezpieczne dla środowiska, ale również skutecznie wspomagają zdrowy rozwój roślin, wzmacniając je i stymulując kwitnienie. Nawozy ekologiczne wspierają naturalne procesy biologiczne i są bezpieczne dla owadów zapylających oraz innych zwierząt. Joanna Legutko, doradca ogrodniczy, wiceprezes zarządu W.Legutko wyjaśnia, czym są, jak je stosować oraz jakie korzyści przynoszą ogrodnikom.

Nowa era ogrodnictwa – trendy i praktyki zrównoważonej produkcji

Branża ogrodnicza przechodzi transformację. Zrównoważony rozwój, będący odpowiedzią na zmieniające się warunki klimatyczne i rosnącą świadomość ekologiczną, kształtuje nowe podejście w uprawie, handlu i zarządzaniu zasobami naturalnymi. W obliczu tych zmian, działania związane z ESG, a także ekologiczna produkcja asortymentu najwyższej jakości stają się kluczowe dla firm z tego sektora. O zmianach w branży i nowych horyzontach mówi Joanna Legutko, wiceprezes zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko.

Naturalne sposoby poprawy jakości i urodzajności gleb – szkolenie KPODR

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego organizuje w dniu 17 lutego szkolenie stacjonarnie i online na temat naturalnych sposobów poprawy urodzajności gleb. Częścią szkolenia będzie prezentacja praktycznych rezultatów stosowania tych sposobów w 100 ha gospodarstwach demonstracyjnych.

Gleba jako najważniejsze ogniwo efektywnej produkcji roślin

Gleba, definiowana jako powierzchniowa warstwa skorupy ziemskiej i warsztat pracy rolnika, składa się z cząsteczek mineralnych powstałych w wyniku procesów glebotwórczych oraz materii organicznej. W glebie żyją różne organizmy, głównie nie mające wpływu na rośliny, ale także takie, które sprzyjają wzrostowi i plonowaniu roślin.