Kontrole produkcji „rabatówki”

kontrola RAI Fleuroselect
fot. Fleuroselect
Ogromne znaczenie dla rozwoju rynku roślin ozdobnych mają nowe odmiany, których hodowla jest bardzo kosztowna. Dlatego ich twórcy starają się uzyskać zwrot poniesionych kosztów poprzez system ochrony prawnej odmian bądź prawo patentowe. Hodowca posiadający wyłączne prawo do odmiany jest uprawniony do kontrolowania ilości sprzedanych sadzonek i pobierania od nich opłat licencyjnych.

Zdarza się jednak, że ogrodnicy, „przy okazji” uszczykiwania zakupionego materiału wyjściowego, ukorzeniają uzyskane w ten sposób sadzonki i produkują z nich rośliny finalne. W rezultacie takich działań na rynek trafiają nielegalnie rozmnożone rośliny słabszej jakości, powodując spadek cen. Traci wówczas nie tylko hodowca, ale także producenci roślin i ich odbiorcy. Rośliny uzyskane z sadzonek z drugiego lub trzeciego pokolenia materiału wyjściowego są zazwyczaj mniej zdrowe, co niekorzystnie wpływa na zadowolenie klientów.
Organizacja Fleuroselect zrzeszająca hodowców roślin ozdobnych, a także producentów i dystrybutorów materiałów wyjściowych, od lat podejmuje działania mające na celu ukrócenie tego typu praktyk, m.in. kontrolując produkcję roślin balkonowo-rabatowych – wspólnie z RAI (Royalty Administration International). Były one ostatnio ograniczone z powodu pandemii Covid-19, w ubiegłym roku objęły one tylko dwa kraje – Chorwację i Słowenię. Produceci roślin odwiedzani byli wyrywkowo. W gospodarstwach sprawdzano, czy liczba produkowanych roślin jest zgodna z zamówionymi partiami materiału wyjściowego do dalszej produkcji. W wyniku tych wizyt stwierdzono, że w Słowenii połowa skontrolowanych producentów nielegalnie rozmnaża rośliny, a w Chorwacji – co trzeci ogrodnik. Zostali oni wezwani nie tylko do zapłaty należnych licencji, ale i ukarani dodatkową grzywną

Organizacja Fleuroselect podkreśla, że głównym celem kampanii jest uświadomienie międzynarodowej branży, że nielegalne rozmnażanie roślin nie jest tolerowane. Hodowcy inwestują do 25% swoich zysków w hodowlę, aby wprowadzać innowacyjne kreacje na rynek. Opłata licencyjna jest uczciwym sposobem na rozwój firmy i daje możliwość uzyskiwania zdrowych, wysokiej jakości produktów – poinformował Karol Pawlak, prezes organizacji Fleuroselect.

Na podstawie informacji organizacji Fleuroselect

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWysoki plon doskonałej jakości – papryka i warzywa kapustne pod osłony
Następny artykułWybieramy tunel foliowy do ogrodu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.