Wybieramy tunel foliowy do ogrodu

Materiał Partnera
Tunel foliowy
Tunele foliowe to świetna alternatywa dla tradycyjnych szklarni. Są tańsze, lżejsze i łatwe do zamontowania. Jeśli marzysz o wydajnej uprawie warzyw i owoców, tunel pomoże Ci w zapewnieniu optymalnego mikroklimatu. Dziś podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wybierania odpowiedniego namiotu do upraw.

Do czego służy tunel ogrodowy?

Podobnie jak szklarnia, foliak ogrodowy ma za zadanie ochronić rośliny przed czynnikami zewnętrznymi i stworzyć im doskonałe warunki do wzrostu. W ten sposób możesz uzyskać bardziej satysfakcjonujące plony – owoce i warzywa pojawiają się nawet kilka tygodni szybciej niż podczas uprawy pod gołym niebem. Zbiory są również pełniejsze, ponieważ rośliny nie są narażone na dziobanie przez ptaki i podgryzanie przez szkodniki, a także na działanie wiatru, opadów i przymrozków.

Możesz wybierać gotowe tunele ogrodowe odpowiednie do swoich oczekiwań: mniejsze i większe, z wygodnymi półkami lub bez, wyposażone w drzwi i okna lub tylko w drzwi. Polecamy Ci szklarnie foliowe Focus Garden, dostępne w sklepie internetowym https://focusgarden.pl/tunele-foliowe-c-50.html. Znajdziesz tu solidne produkty w różnych wersjach, zadowalające zarówno początkujących, jak i wieloletnich ogrodników. Za chwilę dowiesz się, jakie rozwiązania pozwolą Ci na czerpanie satysfakcji ze swoich upraw.

Czym cechują się najlepsze namioty foliowe?

Tunel czy szklarniaSzklarnia foliowa jest mniej stabilna niż tradycyjna, ale nawet wśród namiotów z folii możesz wybrać solidniejsze lub delikatniejsze warianty. Często spotykane są konstrukcje oparte na stelażu z tworzywa sztucznego, zwykle z rurek PCV. Trzeba przyznać, że plastik ma swoje zalety: jest lekki, tani, nie rdzewieje i łatwo się czyści. Taki stelaż będzie jednak znacznie mniej solidny – bardziej podatny na deformację wskutek skrajnych temperatur lub uszkodzenie przez silny wiatr.

Bardziej trwałe są tunele ogrodowe wsparte na profilach metalowych – wytrzymują większe obciążenia i zmienność warunków atmosferycznych. Ponieważ stal może ulegać korozji, najlepiej od razu wybrać produkt pokryty odpowiednią powłoką. Zabezpieczony stelaż (np. ocynkowany) posłuży Ci przez wiele lat, zapewniając niedrogą, lecz stabilną alternatywę dla tradycyjnej szklarni.

Folia na tunel ogrodowy powinna być na tyle wytrzymała, aby skutecznie chronić rośliny i nie dopuszczać do nich nadmiaru słońca. Optymalna gramatura poszycia to 140 g/m2. Gruba folia o dobrej jakości będzie dodatkowo wzmocniona siatką zwiększającą odporność na uszkodzenia. Wejścia i okna powinny mieć moskitiery chroniące przed owadami. Funkcją otworów jest również zachowanie odpowiedniej cyrkulacji powietrza i regulacji temperatury, niezbędnych do stworzenia sprzyjającego mikroklimatu. Pamiętaj o wietrzeniu namiotu.

Mini tunel foliowy czy szklarnia z szerokim wejściem?

Choć niektórzy porywają się na robienie własnych tunelów, na rynku gotowe są tak wygodne i przystępne cenowo rozwiązania, że warto oszczędzić czas i nerwy. Jakiego produktu potrzebujesz? Poza oczywistą sprawą, jaką jest metraż ogrodu lub działki, rozważ kwestię rodzaju upraw oraz Twoje podejście do zajmowania się nimi. Jeśli to Twoja pasja, nie ma sensu rozglądać się za drobiazgami. Wysokie tunele, do których możesz wejść, dadzą Ci dużą swobodę w zajmowaniu się roślinami i radowaniu z postępów.

Mini tunele foliowe mają maksymalnie 1,5 metra wysokości – są odpowiednie do uprawy niskich roślin, ale tylko przez krótki czas. Dlaczego? Ponieważ nie możesz wejść do środka, dlatego wszelkie prace pielęgnacyjne mogą odbyć się wyłącznie przed i po montażu konstrukcji. Przyznaj, że to właśnie szklarnia, a nie mały tunelik, jest marzeniem ogrodnika. W niej możesz uprawiać np. wysokie pomidory, a jeśli wybierzesz regał, poustawiasz sadzonki na komfortowych półkach, pomagających zachować porządek.

Czy potrzebuję pomocy przy montażu namiotu?

Dobre tunele foliowe są łatwe w montażu, dlatego powinieneś poradzić sobie z tym bez pomocy. Produkty Focus Garden są oparte na jasnych instrukcjach i nie wymagają używania specjalnych narzędzi – montaż odbywa się bez śrub. Dzięki fartuchowi ziemnemu oraz hakom w większych modelach łatwo przytwierdzisz je do podłoża, a w razie potrzeby – zdemontujesz lub przeniesiesz konstrukcję w inną strefę ogrodu. W razie jakichkolwiek pytań warto skontaktować się ze sprzedawcą lub producentem foliaka.

Materiał Partnera Focusgarden.pl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKontrole produkcji „rabatówki”
Następny artykułPrzegląd sekatorów elektrycznych na TSW 2022 [Video]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.