Nagrody Szklanego Tulipana 2016

Każdego roku największa na świecie aukcja kwiatowa Royal FloraHolland przyznaje ogrodnikom i hodowcom roślin ozdobnych nagrody Szklanego Tulipana (Glazen Tulp). To prestiżowe wyróżnienie trafia w ręce dostawców najbardziej obiecujących produktów kwiaciarskich wprowadzonych do obrotu na giełdę.

Zwycięzcy wybierani są przez profesjonalne jury oraz kupców i sprzedawców na aukcji kwiatowej, spośród setek nowych odmian i konceptów marketingowych. W 2016 r. lista nagrodzonych w czterech kategoriach produktów została ogłoszona 22 stycznia.

W kategorii „kwiaty cięte” za najlepszą nową odmianę wprowadzoną do obrotu giełdowego uznano jaskier azjatycki (Ranunculus asiaticus) Pon-Pon® Malva (hodowca: Biancheri Creations) o pełnych, zwartych, obficie wypełnionych płatkami kwiatach w dwóch kolorach – fioletowym i zielonym. Właśnie tę oryginalną barwę, dobrze wpasowującą się w obowiązujące trendy i uzupełniającą asortyment kwiatów ciętych, doceniło jury konkursu.

Jaskier Pon-Pon® Malva wygrał w tej kategorii z różą gałązkową ‘Kate-Lynn’ (hodowca: Semp Rozen-kwekerij B.V.) i grupą Diamond buwardii (Bouvardia sp.; hodowca: Royal Van Zanten).


Jaskier azjatycki Pon-Pon® Malva

Najlepszą rynkową nowością w kategorii „rośliny do dekorowania wnętrz” okazały się cyklameny (Cyclamen sp.) z grupy Super Serie Petticoat (hodowca: Schoneveld Breeding). Oryginalne kwiaty (przypominające falującą na wietrze spódnicę) tworzących ją siedmiu odmian zdaniem jury odświeżają wizerunek cyklamenów i mogą przyczynić się do ponownego zainteresowania się konsumentów tymi roślinami, na które w ostatnich latach notowano spadek popytu.

Konkurentami w tej kategorii były: sępolia fiołkowa (Saintpaulia ionantha) ‘The Green’ (hodowca: Humako Holding B.V.) i kalanchoe (Kalanchoe sp.) ‘Piton Pink’ (hodowca: Fides).


Cyklameny z grupy Super Serie Petticoat

Jako najlepszą „roślinę ogrodową” nagrodzono goryczkę (Gentiana sp.) Rocky Diamond® ‘Blue Heart’ (hodowca: Dalina Genetics®). Została ona doceniona za bardzo atrakcyjne, liczne, duże, trwałe, niebiesko-białe kwiaty zdobiące roślinę do końca lata. Dekoracyjne są także liście, które są skórzaste i błyszczące. Rośliny te mają zwarty pokrój i bardzo dobrze się krzewią.

Na drugim miejscu w tej kategorii znalazła się begonia bulwiasta (Begonia x tuberhybrida) Fragrant Falls® Peach (hodowca: Beekenkamp Group), a na trzecim – paciorecznik (Canna sp.) Cannova® Yellow (hodowca: Takii).


Goryczka Rocky Diamond® ‘Blue Heart’

Nagroda za najlepszy pomysł marketingowy trafiła do firmy BloomBites za ofertę jadalnych kwiatów znanych roślin ozdobnych, które promuje się m.in. jako dekorację potraw. Koncept ten prześcignął w rywalizacji asortyment roślin uprawianych w wiszących osłonkach kokosowych Kokodama® (z firmy Kokoplant B.V.) oraz rośliny do malowania Paint your Plant® (dostawca: Amigo Plant B.V.).


BloomBites – jadalne kwiaty
 
Ilona Sprzączka
Na podstawie informacji Royal FloraHolland
Fot. materiały prasowe Royal FloraHolland

Artykuł pochodzi z numeru 4/2016 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNaukowcy o leśnych pszczołach: kondycja zadowalająca, miód dobrej jakości
Następny artykułRośnie holenderski import z RPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.