Nowości z Plantpolu

Dni Otwarte firmy Plantpol, które odbyły się 28 i 29 czerwca w Zaborzu k. Oświęcimia, były szczególne nie tylko pod względem mnogości zaprezentowanego asortymentu, ale także ze względu na jubileusz 20-lecia istnienia tej spółki.

Jerzy Starzyński, jej prezes, przypomniał licznie zebranym gościom najważniejsze wydarzenia w działalności spółki, w tym wprowadzenie na rynek przełomowych kreacji roślin balkonowo- rabatowych. Z ostatnich sukcesów można wymienić m.in. mnożone wegetatywnie niecierpki (Impatiens sp.) z grupy SunPatiens czy oryginalne odmiany kalibrachoi (Calibrachoa sp.) z grupy Superbells®: ‘Cherry Star’, ‘Lemon Slice’ i ‘Cherry Punch’. Jak zaznaczał J. Starzyński, spółka Plantpol ma dostęp do wielu cennych nowości dzięki przynależności do międzynarodowej organizacji Prowen Winners® (PW), która także udostępnia wiele przydatnych narzędzi marketingowych.

Tegoroczna prezentacja oferty firmy Plantpol, w której dominowały rośliny balkonowo-rabatowe, była przygotowana w uruchomionej w ubiegłym roku szklarni z rozsuwanym dachem konstrukcji firmy Cravo (fot. 1). Dodatkowo, w bloku foliowym wyeksponowano nowości i pokazano, jak można łączyć ze sobą rośliny w atrakcyjne kompozycje.

Najbardziej obiecującą dla ogrodników propozycją była grupa Champion pelargonii otrzymanej w wyniku krzyżowania pelargonii rabatowej (Pelargonium x hortorum, syn. P. zonale) i bluszczolistnej (P. x hederaefolium, syn. P. peltatum). Jak oceniał Paweł Marcinkowki, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży firmy Plantpol, reprezentujące ją 4 odmiany (w tym jedna o pojedynczych kwiatach) nie ustępują popularnym na rynku przedstawicielkom tego mieszańca, a nawet pod niektórymi względami mogą okazać się lepsze (wskazywał zwłaszcza odmiany ‘Lila’ – fot. 2 – i ‘Neon’). Wszystkie są bowiem nieco wcześniejsze, charakteryzują się silnym i wyrównanym wzrostem, równomiernym kwitnieniem oraz trwałym kolorem kwiatów. Odmiana ‘Champion Single Red’ może być ponadto uprawiana w niższej o 2–3°C temperaturze. W ofercie firmy Plantpol pojawiła się także pelargonia rabatowa ‘Ludo’ o czerwonoróżowych kwiatostanach oraz pelargonia bluszczolistna ‘Sally’ – o bordowych.

Fot. 2. Odmiana ‘Lila’ z grupy Champion mieszańca uzyskanego w wyniku krzyżowania pelargonii rabatowej i bluszczolistnej

Oryginalnymi, żółto-brązowymi kwiatami zwracała uwagę odmiana ‘Banana Chocolate’ kalibrachoi z grupy Superbells®, o ładnym, regularnym pokroju. Wśród nowości znalazła się także kolejna przedstawicielka grupy Superbena® werbeny ogrodowej (Verbena x hybrida) – odmiana ‘Coral Star’ o łososiowych, dużych kwiatach, tworząca intensywnie rozkrzewione rośliny. W obrębie tego gatunku o 4 odmiany (‘Peach’, Lavender’, ‘Purple White’ i ‘Lavender White’) została wzbogacona także grupa Vepita – rośliny te mają się ładnie prezentować już w trakcie sprzedaży wiosennej. Wśród petunii ogrodowej (Petunia x hybrida) wyróżniała się natomiast odmiana ‘Carmin’ z grupy Veranda®, której reprezentantki charakteryzują się zwartym, początkowo nieco wzniesionym pokrojem i tworzą regularne, „kwitnące kule”.

W kolekcji w oczy rzucały się begonie (Begonia sp.) z grupy Cottage, którą tworzy 5 odmian różniących się nie tylko barwą, ale także budową kwiatów – u ‘Bright Red’ są one półpełne, jasnoczerwone, u ‘Vintage Pink’ – półpełne, w brudnoróżowym kolorze, u ‘White’ – półpełne, białe u ‘Salmon’ – półpełne, jasnoróżowe, a u ‘Double Pink’ – okazałe, pełne, różowe (fot. 3). Widoczne były także niecierpki nowogwinejskie (Impatiens x hawkeri) z grupy Rokoko o licznych, dużych kwiatach z pofalowanymi brzegami płatków w 9 kolorach (fot. 4).

Fot. 3. Odmiana ‘Double Pink’ z grupy Cottage begonii

Fot. 4. Przedstawicielki grupy Rokoko niecierpka nowogwinejskiego charakteryzują się pofalowanymi brzegami płatków, tu: odmiana ‘Chloe’

Aktywnie promowano ponadto nemezję (Nemesia sp.). Rośliny te można produkować „na zimno” (do takiej uprawy polecana jest zwłaszcza odmiana ‘Kumkwat’) i mogą stanowić alternatywę dla bratków, kwitną bowiem już od marca. W ofercie Plantpolu znalazło się 7 nowych odmian, a cenne mają być zwłaszcza ‘Little Coco’ (fot. 5) i ‘Little Banana’, które tworzą krótsze pędy, dzięki czemu pokrój okazów finalnych pozostaje zwarty.

Fot. 5. Odmiana ‘Little Coco’ nemezji

[NEW_PAGE]Wśród nowości znalazły się również dalie ogrodowe (Dahlia x cultorum) z grupy Dreamy® o okazałych kwiatach ładnie kontrastujących z purpurowymi pędami i purpurowozielonymi liśćmi. Te rośliny rosną dość intensywnie, są polecane do uprawy na rabatach lub w pojemnikach.

Atrakcyjnym dodatkiem do roślin balkonowo-rabatowych albo tych wykorzystywanych do dekoracji wnętrz (np. poinsecji) jest Chamaesyce hypericifolia (syn. Euphorbia hypericifolia). Po przebojowej odmianie ‘Diamond Frost’ firma Plantpol wprowadza do oferty kolejną kreację tego gatunku – ‘Diamond Star’ o znacznie większych kwiatostanach niż poprzedniczka i gęstym, zwartym pokroju (fot. 6).

Ciekawym uzupełnieniem asortymentu „rabatówki” może być także lobularia (Lobularia sp.) – wśród propozycji przedsiębiorstwa z Zaborza nadal hitem pozostaje odmiana ‘Snow Princess’. W tym roku pojawiła się także nowa kreacja tego gatunku – ‘Princess in Purple’ o fioletowych kwiatach.

Fot. 6. Chamaesyce hypericifolia ‘Diamond Star’

Jak informował Paweł Marcinkowski, klienci detaliczni są coraz częściej zainteresowani roślinami osiągającymi duże rozmiary w trakcie sezonu. Do takich należą m.in. Pennisetum ‘Vertigo’, szałwia (Salvia sp.) ‘Midnight Candle’ oraz te z grupy GoGo – odmiany ‘Scarlet’ i ‘Purple’, wilce (Ipomea sp.) czy gaura Lindheimera (Gaura lindheimerii) ‘Snow Bird’. Miejsce w tej grupie może znaleźć także pierwsza na rynku rozmnażana wegetatywnie aksamitka (Tagetes sp.) ‘Gold Medal’, która przykuwała uwagę nietypowym, jak dla najpopularniejszych roślin z tego rodzaju wyglądem – jej pędy są bowiem bardzo długie, a kwiaty drobne i żółte (rośliny przypominają nieco słabiej kwitnący uczep). 

Ilona Sprzączka
Fot. 1-6 I. Sprzączka

Artykuł pochodzi z numeru 8/2013 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDni Otwarte w firmie W. Legutko
Następny artykuł60 lat SZD w Brzeznej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.