Ogrody do zwiedzania

Odwiedzając województwo śląskie nie można nie zajrzeć do Goczałkowic. Pasjonaci ogrodnictwa – p. Bronisław Kapias wraz z rodziną stworzyli tam niesamowite ogrody.

Prace rozpoczęli już w 1979 r. od założeń na niewielkim skrawku ziemi. Obecnie do zwiedzania otwarte są Stare Ogrody (przy ul. Św. Anny 4) i Nowe Ogrody (przy ul. Zimowej 24). Jak mówi p. Bronisław. prawie wszystkie okazy bogatej kolekcji roślinnej Starego Ogrodu do zwiedzania posiadają tabliczkę z nazwą łacińską i polską. Jest to świetne miejsce do podpatrzenia roślinności i małej architektury i przeniesienie rozwiązań do własnych ogrodów.

Od 2008 r. właściciele rozpoczęli prace nad budową Nowych Ogrodów na powierzchni 4 ha w sąsiedztwie Starych Ogrodów (znajdują się także Restauracja KAPIAS Café i Centrum Ogrodnicze).

Nowe Ogrody zachwycają wielością form i roślinnością. Podzielono je na wiele tematycznych założeń jak np. Ogród z różami i Świątynią Dumania, Ogród Cisza, Zaułek Śródziemnomorski, Ogród Zima, Ogród Angielski czy Aleję Lipową i dwa przepiękne wrzosowiska. Dla najmłodszych przygotowano niesamowity labirynt, igloo i plac zabaw. 

W Ogrodach do Zwiedzania znajdują się liczne ławeczki, altanki, zaciszne miejsca, zacienione kąciki na upalne dni. Całość założenia jest przystosowana do swobodnego poruszania się osób niepełnosprawnych czy rodziców z wózkami dziecięcymi.

Tekst i fot. D. Łabanowska-Bury

Więcej zdjęć z Goczałkowic w galerii.

Od dzisiaj do niedzieli (12-14 września) w ogrodach trwają Dni Otwarte pod nazwą Kolowy Września. Jak informuje strona internetowa gospodarstwa w Goczałkowicach, na zwiedzających czekają jesi­enne deko­racje, dyniowe aranżacje bajkowych postaci oraz pier­wsze kolory pol­skiej Złotej Jesieni. Cen­trum Ogrod­nicze prócz stan­dar­d­owego asorty­mentu ofer­ować będzie jesi­enne artykuły deko­ra­cyjne, dynie, wrzosy, chryzan­temy, cebule i i wszys­tko, co kojarzy się z nad­chodzącą porą roku; restau­racja zaprasza zaś na potrawy z dyni.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSadownicy protestowali w Warszawie
Następny artykułTrwają kontrole u producentów poszkodowanych embargiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.