Wystawa o ogrodach Lenné

Ogród w Kraskowie
Wystawa „Mistrzowskie, jak rzadko które… Ogrody Petera Lenné w Polsce”, której współautorką jest dr Justyna Jaworek z Instytutu Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, bazuje na wynikach projektu badawczego, zainicjowanego przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie i Wyższą Szkołę w Neubrandenburgu, a realizowanego we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu.
Inspiracją do jej przygotowania była 150. rocznica śmierci Petera Lennégo, jednego z najwybitniejszych architektów krajobrazu i artystów-ogrodników w XIX wieku. Organizatorami przedsięwzięcia są: Fundacja Pruskich Pałaców i Ogrodów, Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej, Instytut Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu.
 
Konsul generalna Niemiec Elisabeth Wolbers o parkach i ogrodach, jakie zostawił po sobie ten wybitny projektant. – Do najbardziej znanych zalicza się z pewnością park przy Pałacu Sanssouci w Poczdamie. Ale Lenné działał we wszystkich prowincjach historycznych Prus. Podczas gdy jego założenia parkowe są na terenie dzisiejszej Republiki Federalnej Niemiec znane, praktycznie w całości opisane i udokumentowane, to obiekty znajdujące się poza Niemcami w dużej mierze popadły w zapomnienie – Elisabeth Wolbers podkreśliła, że w ramach w ramach obszernego polsko-niemieckiego projektu badawczego udało się zidentyfikować i zbadać ponad 30 założeń ogrodowych, które powstały na terenach dzisiejszego Dolnego Śląska oraz województwa lubuskiego i podziękowała Uniwersytetowi Przyrodniczemu we Wrocławiu i dr Justynie Jaworek nie tylko za projekt badawczy, ale też ze współorganizację wystawy.
 
Wystawa „Mistrzowskie, jak rzadko które… Ogrody Petera Lenné w Polsce” była już prezentowana w zamku Caputh w  Poczdamie, w pałacu w Bukowcu, w Łazienkach Królewskich w Warszawie i w Bad Muskau. W patio gmachu głównego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu można ją oglądać do końca marca.
 
Dwujęzyczna wystawa została zrealizowana przez Instytut Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie (Institut für Landschaftsarchitektur an der Technischen Universität Dresden), Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Berlińsko-Brandenburską Fundację Pruskich Pałaców i Ogrodów (Stiftung Preußische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg) we współpracy z Niemieckim Forum Europy Środkowej i Wschodniej (Deutsches Kulturforum östliches Europa).
 
Organizatorami wystawy we Wrocławiu są Generalny Konsulat Niemiec we Wrocławiu i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

za: glos.upwr.edu.pl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKE przedstawiła projekt w sprawie wsparcia dla producentów owoców i warzyw
Następny artykułW Rzymie powstało 75 ogródków warzywnych na ziemi należącej do Watykanu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.