Oliwnik Ebbinge’a

Zainteresowanie krzewami ozdobnymi do eksponowania w pojemnikach utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Na rynku pojawiają się nowe taksony, np. oryginalne odmiany oliwnika Ebbinge’a (Elaeagnus x ebbingei). Ten zawsze zielony gatunek jest u nas praktycznie nieznany, ponieważ nie może być uprawiany w gruncie. Ale jako roślina pojemnikowa jest piękny, dlatego zasługuje na uwagę.

Oliwnik Ebbinge’a jest prawdopodobnie mieszańcem oliwników wielkolistnego (E. macrophylla) i kłującego (E. pungens). Wyselekcjonował go z sześciu siewek holenderski szkółkarz S.G.A. Doorenbos w 1929 r. Odznacza się większym, niż u gatunków rodzicielskich, wigorem. W zależności od klimatu jest częściowo zawsze zielony lub zawsze zielony. Tworzy krzewy o wysokości 2,4–3 m i podobnej szerokości.

Ze wspomnianych siewek otrzymano dwie odmiany: ‘Albert Doorenbos’ ma duże liście, o długości 7,5–12,5 cm i szerokości 5–6 cm, oraz ‘The Hague’ – węższe liście, długość 7,5–10 cm i szerokość ok. 5 cm. Nowszą kreacją, wchodzącą obecnie na rynek, jest ‘Gilt Edge’. Krzew ten osiąga wysokość do 150 cm i szerokość 75 cm. Jego ozdobą są liście z intensywnym, żółtozłocistym brzegiem różnej szerokości (kolor ten może też dominować na blaszce liściowej) i jasnozielonym środkiem. Na niektórych roślinach zdarzają się czasami pojedyncze proste pędy z liśćmi zielonymi, należy je wyciąć jak najniżej, aby nie zakłócały efektu zdobniczego całego okazu. Trzy inne odmiany również  są warte uprawy w pojemnikach: ‘Clemson’ – brzeg liści jest podobny jak u ‘Gilt Edge’, ale jaśniejszy; ‘Limelight’ – ma liście złociście nakrapiane, najbardziej efektowne latem; ‘Salcombe Seedling’ – ma bardzo liczne białe, pachnące kwiaty.

Gatunek, a zwłaszcza jego odmiany, latem mogą służyć do dekoracji eksponowanych miejsc w ogrodach, sąsiedztwa budynków oraz ogródków kawiarnianych, różnego rodzaju wnętrz i ogrodów zimowych. Na zimę pojemniki z roślinami wnosi się do jasnych i chłodnych pomieszczeń. Wymagają podłoża dość żyznego i co najmniej umiarkowanie wilgotnego.

Oliwnik Ebbinge’a można rozmnażać za pomocą sadzonek pędowych wierzchołkowych, długości około 13 cm, od października do grudnia. Traktowane IBA o stężeniu 4% roz¬prowadzonym w talku, w podłożu złożonym z piasku i torfu (5 : 1, v : v) o temperaturze 19°C, pod folią, ukorzeniają się po 3–4 miesiącach w około 90%. Wiosną przesadza się je do pojemników, gdzie dalej rosną. Sadzonkowanie w lipcu i sierpniu również jest efektywne.


Oliwnik Ebbinge’a ‘Gilt Edge’; fot. M. Czekalski

Prof. dr hab. Mieczysław Czekalski, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Artykuł pochodzi z numeru 3/2016 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNowy produkt na liście
Następny artykułRóżnorodność stołu świątecznego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.