Polski rok w ogrodach Keukenhof

Od kilku lat główna wystawa w słynnych ogrodach Keukenhof w Lisse w Holandii, w których można podziwiać kwitnące rośliny cebulowe, nawiązuje do wybranego w danym roku tematu. Tegoroczna ekspozycja będzie dla naszego kraju szczególna, bowiem jej temat przewodni brzmi „Polska sercem Europy”.
Dużo uwagi ma być poświęcone zwłaszcza Fryderykowi Chopinowi – planowane są wieczorne koncerty z udziałem znanego holenderskiego pianisty Wibiego Soerjadiego, a w pawilonie Oranje Nassau będzie można zobaczyć ekspozycje pt. „Romantyzm Chopina”. Jedną z największych z atrakcji będzie jednak ogromna mozaika kwiatowa przedstawiająca portret kompozytora (fot.). To niesamowite dzieło ma wymiary 12×20 metrów, do jego stworzenia wykorzystano 50 000 cebul kwiatowych. Posadzono je 13 października ubiegłego roku, a w tym wydarzeniu uczestniczyli, między innymi Janusz Stańczyk Ambasador RP w Holandii i Walter Jansen prezes zarządu Keukenhof.
 
To jednak nie jedyny akcent w ogrodach Keukenhof związany z tematem przewodnim – w pawilonie Juliana będzie się odbywał pokaz multimedialny pt. „Zadziwiająca Polska”, w pawilonie Willem-Alexander ma być przygotowana wystawa „Percepcja Kopernika” poświęcona osiągnięciom polskiej nauki, a przy głównym wejściu będzie można zobaczyć ekspozycję pt. „Duch Solidarności” nawiązującą do roli Polski w przemianach politycznych i gospodarczych w Europie na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku.

Oprócz wymienionych atrakcji odbędą się liczne, regularne wystawy kwiatów, między innymi storczyków oraz największa na świecie wystawa lilii. Do odwiedzenia Lisse może zachęcić także niezwykle barwna „Parada kwiatów” (planowana na 21 kwietnia), podczas której można oglądać rozmaite konstrukcje udekorowane kwiatami roślin cebulowych ustawione na platformach, które pokonują 40-kilometrowy odcinek drogi z Noordwijk do Haarlem.

Ogrody Keukenhof będzie można odwiedzać codziennie od 22 marca do 20 maja w godz. 800 – 1930. Bilet wstępu dla osób dorosłych ma kosztować 14,50 euro, a dla dzieci – 7 euro. Najłatwiej dotrzeć tam samolotem lub samochodem (z amsterdamskiego lotniska Schiphol, a także z Lejdy i Hagi do ogrodów Keukenhof kursują specjalne linie autobusowe).
IS

Related Posts

None found

Poprzedni artykułBayer ma nowe produkty
Następny artykułReforma WPR – wstępny projekt oceny pakietu legislacyjnego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.