Święto Róży bez atmosfery

26 maja W Bułgarii obchodzono Święto Róży - w miejscowości Karlovo odbył się tradycyjny festiwal, ale tegorocznym obchodom daleko było do radosnej atmosfery święta rośliny stanowiącej jedną z ikon Bułgarii.

Tegoroczna wiosna była bardzo sprzyjająca dobremu kwitnieniu krzewów róż; niestety równolegle z tym widowiskowym procesem rozwijały się równie spektakularne akcje protestacyjne plantatorów róż. Powód był całkiem prozaiczny – niskie ceny skupu płatków róży oferowane przez rafinerie produkujące olejek różany – produkt obecny w bardzo wielu produkowanych na świecie perfumach.

W szczycie kampanii ceny wyniosły 1,6-2,0 lewa (BGN) –  chociaż wcześniejsze ustalenia z zakładami przetwórczymi miały gwarantować poziom 2,5-3,5 BGN. W ubiegłym roku plantatorzy otrzymywali 3,8-4,0 BGN, w 2016 r. – 4,16 BGN. Według National Union of Olive Oil Producers – te właśnie nierealistycznie wysokie ceny z poprzednich sezonów są powodem tegorocznego spadku  cen skupu – przedsiębiorcy nie są w stanie upchnąć na rynkach drogiego olejku.

Plantatorzy oczekują rozwiązania problemu przez bułgarski rząd, ewentualnie władze Unii Europejskiej. W oczekiwaniu na rozwój sytuacji zablokowali koparkami szosę Sofia-Burgas i podczas gdy jedni rozważają wycofanie się z produkcji kwiatów róży, inni ją rozwijają (obszar plantacji w kraju znacznie wzrósł w ostatnich sezonach) i rozpaczliwie szukają pracowników do zbiorów płatków kwiatów.

Za: fermer.bg
 
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPodróż z majowym wydaniem „Szklarni, Tuneli, Osłon”
Następny artykułPoczątek sezonu jagody kamczackiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.