Flormart – targi w skromnym wydaniu

Targi Flormart, które jeszcze kilkanaście lat temu były ważną imprezą w branży roślin ozdobnych w Europie, przeżywają kryzys. Ostatnia edycja, która odbyła się 10–12 września ub.r. w Padwie, zgromadziła 350 wystawców, o 150 mniej niż w 2013 r. Zabrakło m.in. rozpoznawalnych na rynku włoskich firm, takich jak Altiflor, Andreas Psenner, Florpagano czy Flora Toscana. Najbardziej skurczyła się część kwiaciarska, w najmniejszym stopniu targowa recesja dotknęła natomiast sektory związane ze szkółkarstwem i architekturą krajobrazu.

Targi Flormart wciąż przyciągają zagranicznych wystawców (m.in. z Danii, Holandii, Francji), co daje im rangę międzynarodowych. W 2014 r. zwiedzający reprezentowali m.in. Turcję, Maroko, Albanię, Chorwację, Tunezję i właśnie do odbiorców z tych państw coraz częściej kierowana jest oferta firm uczestniczących w padewskich targach. Niewątpliwie jednak impreza ta przestała być postrzegana jako ważna europejska wystawa roślin ozdobnych. Wpływ na to może mieć m.in. kryzys gospodarczy we Włoszech, ale wystawcy narzekają też na niewłaściwą organizację, choćby zmianę terminu, który nie objął – jak dotychczas – soboty. Tymczasem wiadomo, że jeden dzień weekendowy zapewnia większą liczbę zwiedzających, a ponadto nie wszyscy goście wiedzieli o tej zmianie.

Reprezentacja kwiaciarska była na targach Flormart 2014 skromna, ale wśród oferty wystawców można było znaleźć nieliczne ciekawostki. Na stoisku francuskiej szkółki André Briant uwagę zwracał agapant (Agapanthus sp.) ‘Double Diamond’. Ta pochodząca z RPA odmiana charakteryzuje się podwójnymi, białymi kwiatami, pojawiającymi się od maja do lipca. Rośliny osiągają wysokość do 30 cm i są polecane do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Co ważne, ich produkcja ma być krótsza niż w wypadku innych agapantów.

Holenderska firma Anthura zaprezentowała kilka nowości własnej hodowli. Ciekawość budziła odmiana Maine® anturium (Anthurium sp.) przeznaczonego do uprawy w doniczkach (o średnicy 14 i 17 cm). Jej najważniejszą zaletą jest to, że duże pochwy kwiatostanowe w czerwonawym odcieniu różu nie tracą koloru w wysokiej temperaturze, co dotyczy innych odmian o różowych „kwiatach”. Atrakcyjnie prezentowała się także odmiana Sierra Magic®, u której uwagę zwracają krótkie i grube kolby (tak jak pochwy kwiatostanowe – czerwone). Przedsiębiorstwo Anthura jest znanym hodowcą storczyków. Wśród nowych odmian falenopsisów (Phalaenopsis sp.) wyróżniała się odmiana Piacenza® o dużych (o średnicy ok. 6,5 cm), pomarańczowych kwiatach z różową plamką na warżce. Rośliny te, osiągające wysokość ok. 55 cm, wykształcają dwa (niekiedy nawet trzy) pędy kwiatostanowe. Do ich uprawy poleca się doniczki o średnicy 12 cm.

Jedna z ciekawszych nowych odmian anturium do uprawy w doniczkach – Sierra Magic®

FalenopsisPiacenza®

Premierę miała także odmiana Dover® falenopsisu o białych, bardzo licznych kwiatach. Warto zaznaczyć, że storczyk ten wytwarza trzy, a nawet cztery pędy kwiatostanowe, zatem w fazie kwitnienia jest niezwykle dekoracyjny. Kwiaty są duże (o średnicy ok. 8 cm), białe. Te osiągające wysokość ok. 55 cm rośliny poleca się uprawiać w doniczkach 12-centymetrowych.

Na stoisku firmy Anthura promowano bardzo obficie kwitnącą odmianę Dover® falenopsisu

Włoska firma Bano Lorenzo, specjalizująca się w uprawie roślin doniczkowych (głównie tropikalnych), zaprezentowała m.in. odmianę ‘Neon Pothos’ epipremnum złocistego (Epipremnum aureum) zwanego scindapsusem, która wyróżnia się żółtolimonkowymi liśćmi.

Francesco Bano prezentuje epipremnum złociste ‘Neon Pothos’

Firma Flora Artistica z Włoch w swojej ofercie ma rośliny z rodziny Bromeliaceae. Wśród ubiegłorocznych nowości prezentowała m.in. nowe odmiany guzmanii (Guzmania sp.): ‘Revolution’ o pomarańczowoczerwonych przykwiatkach, które mają być bardzo trwałe, ‘Florence’ – jasnoróżową, oraz ‘Meteor’ – czerwoną.

Helena Heicken, właścicielka włoskiego przedsiębiorstwa Florafit, zachęcała do zainteresowania się nową odmianą ‘Hilda’ wrzosu pospolitego (Calluna vulgaris) z grupy GardenGirls®. Różowe pąki pojawiają się na roślinach późno, co jest dużą zaletą dla włoskich producentów tych roślin (sprzedaż wrzosów w Italii rozpoczyna się najwcześniej we wrześniu).

Włoska firma Florconsorzi zaprezentowała nową odmianę ‘Martina’ skrzydłokwiatu (Spathiphyllum sp.), która cechuje się bardzo obfitym kwitnieniem i dużymi pochwami kwiatostanowymi.

‘Compact Red’ to nazwa nowej odmiany gaury Lindheimera (Gaura lindheimeri, klasyfikowana przez wielu botaników jako wiesiołek Lindheimera – Oenothera lindheimeri), którą można było zobaczyć na stoisku włoskiej firmy Oasi Vivai Piante. Roślina ta charakteryzuje się bardzo zwartym pokrojem, niskim wzrostem, bordowozielonymi liśćmi i czerwonoróżowymi kwiatami. Jak informowali przedstawiciele tego przedsiębiorstwa, odmiana ta dobrze toleruje wysoką temperaturę latem i ma dobrze zimować.

Gaura Lidheimera ‘Compact Red’

Werner Oschek
Übach-Palenberg, Niemcy
Tłumaczenie Ilona Sprzączka
Fot. W. Oschek

Artykuł pochodzi z numeru 2/2015 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRolnicy z OPZZRiOR zapowiadają manifestację i blokady
Następny artykułNowe jeżyny z USA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.