W Armenii rozwijają się szklarnie

Rejon Kotayk w Armenii przyciąga inwestorów, którzy – także dzięki kapitałowi zagranicznemu – budują tutaj ośrodek szklarniowej produkcji róż. Z większych przedsiębiorstw, działających na skale globalną pracują tutaj, między innymi Ecotomato Company oraz Armenian Harvest. Są tam również obecni producenci warzyw – jak Progress Agro.
Pierwsza z wymienionych firm, założona w 2011 roku zaczynała od produkcji na 2 hektarach szklarni. Związana jest z holenderską firmą Dalsem, a dzięki współpracy z VTB Bank Armenia uzyskała dostęp do kredytu, technologii i najnowocześniejszej techniki. Teraz znajdująca się w piątce największych producentów tych kwiatów planuje rozszerzenie upraw róż o dalsze15 ha szklarni tak, by wyjść na pozycję światowego lidera w tej dziedzinie. Markos Charibian, właściciel firmy jest przekonany, że ekspansja upraw pozwoli gospodarstwu zmniejszyć koszty produkcji o 20-22%. Będzie to możliwe także dzięki obniżce cen gazu do ogrzewania obiektu – paliwo to generuje połowę kosztów produkcji, a spodziewana obniżka kosztów ogrzewania wyniesie 5-6%. Ecotomato sprzedaje swoje produkty w Armenii i eksportuje je do Rosji, Gruzji, Białorusi, Holandii i Szwecji.
Armenian Harvest  związana z kapitałem francuskiej RICHEL GROUP specjalizuje się w produkcji warzyw szklarniowych (pomidory i ogórki) oraz róż – wartość tego działu produkcji to aktualnie około 5,2 mln USD. W 11-hektarowym obiekcie pracuje 90 ludzi. Większość kwiatów jest eksportowane do Rosji, Gruzji, Białorusi, Kazachstanu i innych krajów. W planach firmy są inwestycje w szklarnie rzędu  1.637 mld dram (AMD; 3,3 miliona dolarów). Z tej kwoty 1.337 mld AMD zostaną przeznaczone na zakup sprzętu do produkcji holenderskich róż. Dzięki wysokim nakładom na inwestycje firma korzysta z odroczonych terminów (3 lata) płacenia podatku VAT – ta ulga przysługuje inwestorom, którzy zaimportują dobra inwestycyjne o wartości powyżej 300 mln AMD (około 620 tys. USD). 
W rejonie Kotayk pracuje także zajmująca się wyłącznie warzywami szklarniowymi Progress Agro. Jej stan posiadania to 16 ha szklarni, w których znajduje pracę około 170 pracowników.

Za: panorama.am, hortibiz.com, arka.am
pg 

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł21 stycznia konferencja truskawkowa w Jasieńcu
Następny artykułRosyjski rynek całkowicie bez polskich jabłek? Czy taki scenariusz jest możliwy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.