W gąszczu nowości

Holenderska firma Vitro Plus oferująca ponad 50 odmian paproci (w tym także przeznaczonych do uprawy w gruncie) wprowadziła ostatnio na rynek kilka nowych taksonów.

Wśród nich wyróżniają się te wykorzystywane do dekorowania pomieszczeń, m.in. odmiany zanokcicy gniazdowej (Asplenium nidus) – ‘Crissie’ i ‘Lesley’ o charakterystycznie rozszerzonych i powcinanych końcach liści oraz ‘Crispy Wave’ o silnie pofalowanych blaszkach liściowych (fot. 1). Przedstawicielki tego gatunku mają być łatwe w uprawie, powinno się im zapewnić stanowisko półcieniste lub cieniste. 

W grupie najpopularniejszego gatunku paproci do dekorowania wnętrz – nefrolepisu wysokiego (Nephrolepis exaltata) – znalazła się m.in. szybko rosnąca odmiana Ariane® (fot. 2) o ciemnozielonych, horyzontalnie ułożonych liściach (podobnie jak znana odmiana ‘Boston’), które mają być trwałe i nie opadać z roślin. Z kolei odmiana ‘Floriane’ tego samego gatunku cechuje się ciemnozielonymi liśćmi, które są liczniejsze i krótsze niż u odmiany ‘Nevada’. Do uprawy pokojowej szczególnie polecana jest Aglaomorpha coronans ‘Jim’. Paproć ta wyróżnia się skórzastymi, twardymi, błyszczącymi, ciemnozielonymi liśćmi (ich długość może dochodzić do 1 m) i ma znosić suche powietrze w pomieszczeniach.


Fot. 2. Nephrolepis exaltata Ariane®, fot. Vitro Plus

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię