Walentynkowa sprzedaż kwiatów w Europie

W wielu miejscach w Holandii, Niemczech i Belgii w zeszłym tygodniu świętowano tradycyjny karnawał, ale nie wpłynęło to na walentynkową sprzedaż kwiatów - informuje serwis Floraldaily. Dla giełd okres szczytu już się skończył, teraz kolej na kwiaciarnie.

Liczby i karnawał
Dziś obchodzone są Walentynki i po raz drugi od 2014 r. przypadają one w dzień powszedni. Historycznie rzecz biorąc, sprzedaż w dni powszednie jest dobra, ale czy świętowanie karnawału tego nie zaburzyło? W niektórych częściach Holandii, Belgii i Niemiec dzieci w wieku szkolnym mają ferie ze względu na rozmaite karanwałowe imprezy. Mimo to handlujący kwiatami są generalnie zadowoleni: okazuje się, że karnawał nie ma tak dużego wpływu, jak się spodziewano, a niemiecka giełda kwiatowa Veiling Rhein-Maas ma nawet najlepszy poniedziałkek karnawałowy od początku działalności.

Royal FloraHolland
Royal FloraHolland już ogłosiła swoje dane w zeszłym tygodniu (więcej tutaj); w porównaniu z rokiem poprzednim tylko liczba sprzedanych roślin doniczkowych wzrosła: z 20 do 25 milionów. Liczba sprzedanych ciętych kwiatów, 300 milionów, nie uległa zmianie. I podobnie jak w ubiegłym roku najpopularniejsze były róże, tulipany i chryzantemy.

Stała sprzedaż w Euroveiling w Belgii
Według Rogera Fierensa z belgijskiej giełdy kwiatowej Euroveiling, ich wartości sprzedaży są w przybliżeniu identyczne jak w zeszłym roku. Spodziewał się on, że karnawałowy tydzień negatywnie wpłynie na wyniki sprzedaży, ale tak nie jest, mówi, wskazując na sprzyjającą pogodę. – Przy 10 cm śniegu byłaby to oczywiście zupełnie inna historia – tłumaczy.

Podczas czterech głównych dni aukcyjnych poprzedzających walentynki (czwartek, piątek, poniedziałek i wtorek) na aukcje trafiło 2,4 miliona kwiatów. Podobnie jak w poprzednich latach najpopularniejsze są róże. – Sprzedano ich na aukcji 750 000 – to niewielki wzrost w stosunku do ubiegłego roku; najbardziej popularna jest czerwona róża, a następnie biała – tłumaczy Fierens.

Rośliny doniczkowe nie miały takiego wzięcia – prawdopodobnie dlatego, że Euroveiling zaopatruje głównie duże kwiaciarnie. – Jedyną rośliną, która ma sens w tym walentynkowym dniu jest phalaenopsis – zauważa Fierens. Chociaż firma Euroveiling importuje kwiaty z całego świata, liczba belgijskich kwiatów pojawiających się na aukcji jest nadal znaczna. – Około 40 procent z tych kwiatów uprawianych jest w Belgii, głównie róże, tulipany, amarylisy, alstroemerie, gerbery, standardowe goździki, bouvardia i anturium.”
 
Najlepszy karnawałowy poniedziałek w niemieckim Veiling Rhein-Maas
Na niemieckiej giedzie kwiatowej Veiling Rhein-Maas w Straelen-Herongen walentynkowa sprzedaż rozpoczęła się w ostatni czwartek, osiągając szczyt w poniedziałek. Nie zwykły poniedziałek – poniedziałek karnawałowy. – To był najlepszy poniedziałek karnawałowy od początku naszej działalności w 2010 roku – informuje firma. Tutaj też najpopularniejsze były róże – z długimi łodygami w klasycznym czerwonym kolorze.

MP

Źródło: Floraldaily

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRosja wstrzymuje import serbskich gruszek
Następny artykułGłówni importerzy owoców i warzyw w UE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.