9. Pielgrzymka Rolników Ekologicznych

Przedstawiciele ekologicznych gospodarstw i przedsiębiorstw przetwórczych z całego kraju oraz miłośnicy zdrowego jedzenia spotkali się w sobotę na Jasnej Górze. W 9. Pielgrzymce Rolników Ekologicznych uczestniczyło około 500 osób.

Jak relacjonowało biuro prasowe sanktuarium, w sobotę na Jasnej Górze pachniało ekologicznym chlebem, woń roztaczały kiełbasy bez sztucznych dodatków, a oko cieszyły rumiane jabłuszka, niepryskane chemią. W taki sposób rolnicy dziękowali za tegoroczne plony.
 
Pochodzący z Podlasia Jerzy Arseniuk, który od 1976 roku prowadzi pod Toruniem gospodarstwo ekologiczne, mówił, że jest w stanie wyczuć w żywności czy w jej produkcji były stosowane nawozy. – W rolnictwie jest ciężko, a tym bardziej w ekologicznym – mówił rolnik.
 
Inny pielgrzym Mieczysław Babalski ocenił, że rolnictwo ekologiczne jest sposobem na życie, ale nie sposobem na zarabianie pieniędzy. W swoim gospodarstwie stara się uprawiać stare odmiany jabłoni i mniej popularne gatunki zbóż, jak orkisz, samopsza i płaskurka.
 
Tegoroczną pielgrzymkę zdominowała modlitwa za zmarłego w tym roku Zbigniewa Przybylaka, inicjatora jasnogórskich spotkań, dziennikarza i publicystę, założyciela i redaktora naczelnego Eko-Arki, kwartalnika poświęconego rolnictwu ekologicznemu. Podczas mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu rolników ekologicznych powitał i homilię wygłosił o. Marian Lubelski. Eucharystię zakończył Akt Zawierzenia rolników ekologicznych Matce Bożej. Po mszy pielgrzymi zgromadzili się w Sali o. Kordeckiego. Tam o. Lubelski pobłogosławił produkty rolnictwa ekologicznego.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCoraz większe zbiory owoców kaki w Hiszpanii
Następny artykułW Polsce jest tylko 28 biogazowni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.