A może posadzić las?

Od 1 czerwca do 31 lipca ARiMR będzie przyjmowała od rolników wnioski o przyznanie pomocy na zalesienie gruntów rolnych oraz tych nie użytkowanych rolniczo.

Wsparcie takie udzielane jest w ramach PROW na lata 2007 – 2013. Chodzi o to, aby pomóc tym rolnikom, którzy gospodarują na słabych jakościowo glebach i nie osiągają zadowalających plonów lub np. zrezygnowali z prowadzenia upraw, bowiem nie opłacało im się to ekonomicznie. Rezygnując z prowadzenia działalności rolniczej na takich gruntach i sadząc tam las, mogą liczyć na otrzymywanie wsparcia finansowego z ARiMR.

Na jakich gruntach można posadzić las?
Pomoc na zalesianie gruntów rolnych jest przyznawania, gdy chcemy posadzić las na gruntach ornych lub gruntach, na których rósł sad.
 
Natomiast wsparcie na zalesianie gruntów innych niż rolne jest przyznawane do powierzchni wykazanych w ewidencji gruntów jako użytki rolne bądź grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, ale nie wykorzystywanych do produkcji rolniczej lub do gruntów, dla których zalesienie jest racjonalnym sposobem zagospodarowania – w szczególności ze względu na funkcje wodochronne lub glebochronne.
 
Pomoc na zalesianie gruntów rolnych i innych niż rolne jest przyznawana do gruntów, które:

  • zostały przeznaczone do zalesienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku tego planu, gdy zalesianie tych gruntów nie jest sprzeczne z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy;
  • stanowiących własność rolnika składającego wniosek albo jego małżonka lub współwłasność tego rolnika;
  • o powierzchni większej niż 0,5 ha i szerokości większej niż 20 m, przy czym wymagań tych nie stosuje się, jeżeli grunty graniczą z lasem, a ich powierzchnia wynosi co najmniej 0,1 ha.
  • położonych poza: obszarami Natura 2000 lub obszarami znajdującymi się na liście, o której mowa w art. 27 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220, z późn. zm.), chyba że planowane zalesienie nie jest sprzeczne z planami ochrony albo planami zadań ochronnych tych obszarów,
  • obszarami rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych, parków narodowych lub obszarami ich otulin, chyba że planowane zalesienie nie jest sprzeczne z celami ochrony tych obszarów.

Pomoc na zalesianie może być przyznana jednemu rolnikowi do powierzchni nie większej niż 100 ha.
 
Jaką pomoc otrzyma z ARiMR rolnik, który posadził las na swoich gruntach?
Pomoc taka obejmuje wparcie na zalesianie, premię pielęgnacyjną oraz premię zalesieniową.

Wsparcie na zalesienie jest wypłacane  w pierwszym roku licząc pod dnia zalesienia i  stanowi  jednorazową, zryczałtowaną płatność, która ma pokryć koszty poniesione na posadzenie lasu i ewentualne ogrodzenie uprawy leśnej. Wysokość wsparcia na zalesianie uzależniona jest od kilku elementów:

  • proporcji gatunków iglastych i liściastych w strukturze uprawy;
  • zabezpieczenia przed zwierzyną (grodzenie 2-metrową siatką metalową);
  • konfiguracji terenu;
  • zastosowania sadzonek zwykłych lub sadzonek mikoryzowanych z zakrytym systemem korzeniowym.

Wysokość pomocy, jaką może otrzymać rolnik na zalesianie gruntów wynosi od 1700 zł/ha (w przypadku zalesienia gruntów innych niż rolne z wykorzystaniem sukcesji naturalnej) do 6260 zł/ha. Dodatkowe pieniądze można otrzymać za wykonanie, zaleconego przez Nadleśniczego, ogrodzenia młodej uprawy leśnej 2-metrową siatką metalową. Za przygotowanie takiego zabezpieczenie można dostać 2590 zł/ha lub 6,50 zł za metr bieżący wykonanego ogrodzenia.
 
Premia pielęgnacyjna jest wypłacana corocznie przez 5 lat, licząc od dnia wykonania zalesienia i ma pokryć koszty prac pielęgnacyjnych oraz ochrony uprawy leśnej przed zwierzyną w przeliczeniu na hektar zalesionych gruntów. Wysokość premii pielęgnacyjnej wynosi 970 zł/ha lub 1360 zł/ha i zależy od ukształtowania terenu oraz od kosztów prac pielęgnacyjnych i ochronnych  określonych w planie zalesienia. W przypadku rolników, którzy zdecydowali się posadzić las na gruntach innych niż rolne, wysokość premii pielęgnacyjnej waha się od 970 do 2050 zł/ha.
 
Dodatkowo można również otrzymać od 190zł/ha do 700 zł/ha za zastosowanie, zaleconych przez nadleśniczego, środków ochrony młodej uprawy leśnej przed zwierzyną.
 
Premia zalesieniowa jest wypłacana corocznie przez 15 lat, licząc od dnia wykonania zalesienia i ma zrekompensować rolnikowi utracone dochody, które mógłby osiągnąć gdyby prowadził działalność rolniczą na gruntach zalesionych. Otrzymają ją tylko ci rolnicy, którzy udokumentowali uzyskanie co najmniej 25% dochodów z rolnictwa, w roku poprzedzającym złożenie wniosku o pomoc.

Kwota pomocy przyznawanej w ramach premii zalesieniowej wynosi rocznie 1580 zł/ha.
 
Rolnicy, którzy posadzili las na gruntach innych niż rolne, nie otrzymują premii zalesieniowej, gdyż nie prowadzili na tym obszarze działalności rolniczej, więc nie należy im się rekompensata za utracone w ten sposób dochody.

Więcej o warunkach przyznania pomocy na zalesianie na stronach ARiMR.

Żródło: ARiMR

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPrawie 14 mld zł dopłat bezpośrednich
Następny artykułWarzywa kapustne – odmiany, nawożenie, osłony

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.