Alternatywne Noble 2013

Nazwiska laureatów nagrody Right Livelihood Award, zwanej także alternatywnym Noblem, ogłoszono w czwartek w Sztokholmie.
Paul Walker, dyrektor ds. bezpieczeństwa środowiska w organizacji Green Cross International podzieli się towarzyszącą nagrodzie premią wysokości 2 milionów szwedzkich koron (312 tys. USD) z palestyńskim prawnikiem Radżim Suranim, chirurgiem Denisem Mukwege oraz Hansem Rudolfem Herrenem i założoną przez niego przed 15 laty fundacją Biovision.
 
Agronom Herren (65 lat) jest pierwszym Szwajcarem, który otrzymał tę nagrodę. Przyznano mu ją w uznaniu jego kompetencji i pionierskiej pracy w promowaniu bezpiecznego i odnawialnego zaopatrzenia w żywność w skali globalnej oraz za pomaganie rolnikom w walce z głodem nędzą i chorobami. Uhonorowano też jego wkład w opracowaniu metody ochrony upraw manioku przed insektami z wykorzystaniem os.
 
Dyrektor przyznającej nagrodę fundacji Ole von Uexkull podkreślił, że tegoroczni laureaci pokazują, iż „mamy wiedzę i narzędzia, by wyeliminować broń masowego rażenia, zapewnić poszanowanie praw człowieka, położyć kres wojnie przeciwko kobietom (…) i wyżywić świat dzięki rolnictwu organicznemu”.
 
Alternatywnego Nobla ustanowił w 1980 roku szwedzko-niemiecki filantrop Jakob von Uexkull, by honorować nią tych, którzy zostali pominięci przez Fundację Noblowską.
 
Za:
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułTańsze, ale drożeją
Następny artykułHolenderskie Dni Otwarte Sakaty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.