Będą przetargi na dzierżawę ziemi, sprzedaż nadal wstrzymana

Agencja Nieruchomości Rolnych wznawia przetargi ograniczone i nieograniczone na dzierżawę gruntów, natomiast nadal będą wstrzymane przetargi na sprzedaż państwowej ziemi - poinformowała w piątek Agencja.

Odstępstwem będzie sprzedaż nieruchomości na rzecz byłych właścicieli lub ich następców prawnych, których wcześniej zawiadomiono o przeznaczeniu nieruchomości do sprzedaży.

Będzie też możliwa sprzedaż tzw. gruntów inwestycyjnych przeznaczonych m.in. pod budowę parków technologicznych, centrów biznesowo-logistycznych, składów magazynowych, budownictwo mieszkaniowe, na obiekty sportowo-rekreacyjne lub nieruchomości w strefach ekonomicznych.

Dokończone zostaną już rozpoczęte transakcje. ANR przypomina, że 25 listopada 2015 r. prezes Agencji polecił wznowienie zawierania umów sprzedaży i dzierżawy z kandydatami wyłonionymi w wyniku przeprowadzonych przetargów, co do których nie jest wymagane uzyskanie szczególnego pełnomocnictwa prezesa Agencji, czyli dotyczy to gruntów o powierzchni powyżej 50 ha, których wartość przekracza równowartość dwóch tysięcy ton żyta (tj. w 2015 r. ok. 1,2 mln zł).

W Agencji nadal jest weryfikowana dokumentacja transakcji sprzedaży i dzierżawy nieruchomości powyżej 50 ha.

Jak tłumaczył PAP p.o. prezes ANR Waldemar Humięcki, „Agencja wznowi przetargi na dzierżawę ziemi ze względu na chęć umożliwienia jej uprawy w nowym roku i zabezpieczenia przed ewentualnym przejęciem przez osoby nieuprawnione, m.in. bezumownych użytkowników”.

Agencja ponadto będzie nieodpłatnie przekazywała na rzecz jednostek samorządu terytorialnego nieruchomości Zasobu; udzielała bezzwrotnej pomocy finansowej na poprawę stanu technicznego przekazanych uprzednio lokali i budynków wraz z infrastrukturą; będzie rozdysponowywała lokale mieszkalne; wykonywała obowiązki związane z prawem pierwokupu i odkupu – wyliczał prezes.

Inne czynności niż wyżej wymienione będą mogły być realizowane po zaakceptowaniu przedłożonego szczegółowego uzasadnienia co do potrzeby ich dokonania – poinformowała ANR.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułŚwiatowy Dzień Gleby – 5 grudnia
Następny artykułKolejna Konferencja Odmianowa za nami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.