Jagodowe – perspektywiczna nisza produkcyjna

To nie tanie szyderstwo z naszych plantatorów – tak myśli się na Ukrainie. Doradca ds. rolnictwa banku Credit Agricole na Ukrainie Jean-Jacques Herve jest przekonany, że w warunkach ukraińskich uprawa gatunków jagodowych jest bardzo perspektywiczną niszą dla gospodarstw nie dysponujących większymi zasobami ziemi.  Jego instytucja jest chętna wspomóc takie przedsięwzięcia małego i średniego biznesu rolnego na lepszych warunkach niż dostępne obecnie na Ukrainie kredyty dla rolników.
Zdaniem doradcy na Ukrainie małe gospodarstwa mają duży potencjał, który mogą rozwijać na przykład uprawiając gatunki jagodowe. Do tego celu można wykorzystać nawet gorsze gleby, choćby te na Polesiu. Francuski ekspert zaproponował rolnikom alternatywne do obecnie dostępnych środki finansowania takich przedsięwzięć. Credit Agricole, zainteresowany wszelkimi projektami w sferze rolnictwa, mogłoby przedstawić dostawcom środków ochrony roślin, nawozów, materiału szkółkarskiego finansowe gwarancje pod  przyszłe zbiory.  Miałoby to kosztować około 5-6% rocznie, podczas gdy kredyty na Ukrainie dostępne rolnikowi zaczynają się od poziomu 23%.
 
za: latifundist.com
pg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.