Na targach żywności w Moskwie

Z udziałem 1600 wystawców z 70 krajów w poniedziałek 16 września w Moskwie rozpoczęła się 22. Międzynarodowa Wystawa Żywności i Napojów WorldFood Moscow, największe targi rolno-spożywcze w Rosji. Swoje stoiska uruchomiło ponad 50 firm z Polski. Gospodarze prognozują, że wystawę odwiedzi około 30 tys. osób -wyłącznie przedstawicieli branży rolno-spożywczej.
Wśród 50 państw, które zorganizowały stoiska narodowe, jest Polska. W ramach rządowego programu promocji polskich specjalności żywnościowych przygotowała je Agencja Rynku Rolnego.W otwarciu targów uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Tadeusz Nalewajk. „Zależy nam na jak najlepszych stosunkach. Chociażby dlatego, że jesteśmy sąsiadami” – zadeklarował.
 
Rosja jest najdynamiczniej rozwijającym się rynkiem zbytu dla polskich produktów rolno-spożywczych. W 2012 roku eksport żywności z Polski do Rosji wzrósł o ponad 30 proc. wobec poprzedniego roku i wyniósł około 1,1 mld euro. W 2008 roku wynosił 140 mln euro.
 
W ciągu ostatniego miesiąca rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) kilkakrotnie zgłosiła zastrzeżenia do jakości mięsa i serów, a także owoców i warzyw sprowadzanych z Polski. Rossielchoznadzor nie wykluczył nawet wprowadzenia embarga na import polskiej produkcji mięsnej i mlecznej.
 
Problemy polskiej żywności zaczęły 21 sierpnia po wykryciu przez Federalną Służbę Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego przemytu hiszpańskiej słoniny, ukrytej za szpikiem wieprzowym z Polski. Wkrótce po tym Rossielchoznadzor wykrył przemyt polskich serów z zakładów, które nie posiadają zgody na eksport na rosyjski rynek.
 
W zeszły czwartek, po rozmowach z przedstawicielami Rossielchoznadzoru w Moskwie, główny lekarz weterynarii Janusz Związek poinformował, że Polsce nie grozi wprowadzenie przez Rosję embarga na import żywności. Według niego Rosjanie przyjęli wyjaśnienia strony polskiej. Zapowiedzieli jednak kontrole w polskich zakładach. Wstępnie ustalono, że rosyjscy inspektorzy przyjadą w listopadzie.
 
Za: interia.pl
pg 
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWinobranie na Podkarpaciu – zapowiadają się dobre zbiory
Następny artykułW kierunku ekologii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.