Nabór wniosków na wspieranie przetwórstwa

Od 10 kwietnia do 9 maja 2017 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o przyznanie pomocy finansowej w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój". O dofinansowanie mogą starać się podmioty, które prowadzą działalność jako mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo w zakresie przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych w ramach co najmniej jednego z określonych rodzajów działalności.
W przypadku rynku owoców i warzyw są to następujące działania:
– przetwórstwo i konserwowanie ziemniaków, – produkcja soków z owoców i warzyw,
– pozostałe przetwarzanie i konserwowanie owoców i warzyw,
– sprzedaż hurtowa owoców i warzyw
Warunkiem przyznania pomocy jest również to, że firmy takie muszą zobowiązać się do zawarcia długoterminowych umów z rolnikami, grupami producentów rolnych czy też ich związkami. W przypadku gdy firma zajmuje się produkcją, taka długoterminowa umowa musi dotyczyć nabycia
co najmniej połowy potrzebnych produktów. Natomiast w przypadku świadczenia przez podmiot usług związanych z przechowalnictwem, co najmniej połowa przechowywanego towaru musi pochodzić od producentów rolnych związanych z firmą umowami długoterminowymi lub podmiotów (usługodawców), które same nabywają produkty na podstawie umów zawartych z producentami rolnymi. Pomoc jest udzielana w formie refundacji do 50% kosztów kwalifikowalnych poniesionych na realizację operacji.

Maksymalna wysokość wsparcia w całym PROW 2014-2020 wynosi:

-3 mln zł, w przypadku przedsiębiorstw zajmujących się przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu produktów rolnych;
-15 mln zł, w przypadku przedsiębiorstwa będącego związkiem grup producentów rolnych lub zrzeszeniem organizacji producentów w rozumieniu przepisów ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach.
Minimalna wysokość wsparcia wynosi natomiast 100 tys. zł.
Pomoc w ramach „Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój” może być przeznaczona np. na zakupu maszyn lub urządzeń do przetwarzania, magazynowania lub przygotowania produktów do sprzedaży. W ograniczonym zakresie dofinansować można koszty
budowy i modernizacji budynków. Z kolei żadne ograniczenia nie występują w przypadku zakupu aparatury pomiarowej, kontrolnej oraz sprzętu do sterowania procesem produkcji. Pomoc można także otrzymać na zakup urządzeń służących poprawie ochrony środowiska i przeciwdziałaniu zmianom klimatu. 
za: ARiMR

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRada wierzycieli odrzuciła plan restrukturyzacyjny Owocu Sandomierskiego
Następny artykułWłoski rynek truskawki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.