Polska na targach BioFach

Fot. MRiRW
W Norymberdze do soboty 17 lutego trwają Międzynarodowe Targi BioFach 2018, największa na świecie impreza wystawiennicza produktów ekologicznych.Mamy tam polskie stoisko narodowe.

Wystawę odwiedził wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki. Wziął on udział w oficjalnym otwarciu polskiego stoiska narodowego, zorganizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a także w ceremonii otwarcia targów.

Swoją wizytę na BioFach 2018 polski wiceminister rozpoczął od spotkania z zastępcą ministra ds. polityki rolnej i żywności Ukrainy Olgą Trofimcewą, zajmującą się kwestiami integracji europejskiej. W trakcie rozmowy poruszono kwestie związane ze współpracą pomiędzy Polską i Ukrainą w dziedzinie rolnictwa, w tym rolnictwa ekologicznego. Strona ukraińska wyraziła zainteresowanie wsparciem eksperckim w zakresie rolnictwa ekologicznego (w szczególności − system kontroli i certyfikacji w rolnictwie ekologicznym). Wiceminister Bogucki potwierdził gotowość do dzielenia się polskimi doświadczeniami w tym obszarze,  podkreślając jednocześnie konieczność przestrzegania przez Ukrainę europejskich standardów i norm w zakresie rolnictwa ekologicznego.

Tematyka BioFach obejmuje wszystko to, co związane jest z żywnością wyprodukowaną metodami ekologicznymi, w tym surowce, półprodukty, komponenty, wyroby gotowe dla przemysłu rolno-spożywczego. Polskie firmy prezentują ofertę żywności ekologicznej oraz możliwości dynamicznie rozwijającego się polskiego rolnictwa ekologicznego.

W trakcie tegorocznej edycji targów na polskim stoisku prezentuje się 29 organizacji producentów żywności ekologicznej (Polska Izba Żywności Ekologicznej, Stowarzyszenie „Polska Ekologia”, Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych „Ekołan” oraz Związek Zawodowy Rolników Ekologicznych Św. Franciszka z Asyżu). Na polskim stoisku prowadzone będą pokazy kulinarne wykorzystaniem polskich certyfikowanych produktów ekologicznych oraz liczne degustacji dla odwiedzających.

Polska obecna jest na targach BioFach od roku 2005. Udział ma na celu  promowanie wysokiej jakości żywności i walorów tradycyjnej polskiej kuchni, co wiąże się z upowszechnianiem wizerunku, zwiększeniem rozpoznawalności oraz wzrostem zainteresowania produktami ekologicznymi na arenie międzynarodowej.

Źródło: MRiRW

Related Posts

None found

Poprzedni artykułHurtowe ceny jabłek i gruszek 13 – 16 lutego
Następny artykułOdmiany i rozwój sadownictwa. MTAS FruitPRO 2018

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.