Rolnicy będą blokowali drogi

Rolnicy z zachodniopomorskiego zapowiadają na środę protesty. Na drogi krajowe nr: 3, 6 i 10 może wyjechać nawet 150 ciągników - mówi przewodniczący zachodniopomorskiej Solidarności Rolników Indywidualnych Edward Kosmal. Kolejny rolniczy protest - 14 czerwca - dodaje.
olnicy będą protestowali, ponieważ – ich zdaniem – nie są realizowane ustalenia dot. obrotu ziemią rolniczą zawarte na początku br. z ministrem rolnictwa; miały one zlikwidować nieprawidłowości w sprzedaży ziemi przez szczeciński oddział Agencji Nieruchomości Rolnych.
 
Kosmal zapowiedział, że ciągniki mają pojawić się w środę w południe na drodze krajowej nr 10 w okolicach miejscowości Krąpiel i Suchań, na drodze nr 3 w okolicach Pyrzyc, na drodze nr 6 pod Koszalinem. „Maszyny będą poruszały się po drogach zgodnie z przepisami ruchu drogowego” – zaznaczył.
 
„Rząd znowu nas oszukuje i okłamuje” – powiedział Kosmal. „Prezes Świętochowski (prezes ANR – PAP) i Kalemba (minister rolnictwa – PAP) są zachwyceni, uważają, że stworzyli najlepsze warunki dla rolników, ale okazuje się, że tak nie jest” – dodał i zapowiedział kolejny rolniczy protest – 14 czerwca br. w Szczecinie.
 
Rolnicy od 5 grudnia 2012 r. do 19 lutego 2013 r. protestowali w Szczecinie przed tamtejszym oddziałem ANR; protestujący dwukrotnie rozmawiali o swoich postulatach z ministrem rolnictwa Stanisławem Kalembą.
 
18 stycznia br. prezes ANR zmienił przepisy dotyczące obrotu ziemią z zasobów Agencji, realizując ustalenia zawarte między Kalembą, kierownictwem ANR a protestującymi. Zmiany mają na celu uspołecznienie rozdysponowania gruntów rolnych na przetargach ograniczonych oraz uszczelnienie systemu sprzedaży. Skorzystać mają na nich rolnicy indywidualni, którzy chcą powiększyć gospodarstwa rodzinne.
 
Zdaniem rolników wypracowane w styczniu rozwiązania mają charakter prowizoryczny. W lutym miały rozpocząć się także prace nad udoskonaleniem regulacji ws. obrotu nieruchomościami rolnymi, nie ruszyły jednak – twierdzą.
 
Rolnicy domagają się wejścia w życie rozwiązań prawnych gwarantujących skuteczną realizację podstawowego – według nich – zadania ANR, czyli tworzenia i poprawy struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych, i uznania dzierżawy za pełnoprawną formę rozdysponowania gruntów z zasobu Skarbu Państwa.
 
We wtorek, do nadania tej depeszy PAP nie udało się uzyskać komentarza szczecińskiej ANR.

Za: 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPierwsza odsłona
Następny artykułPiS apeluje o pomoc dla rolników z Mazowsza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.