Pierwszy dzień konferencji poświęcony będzie tradycyjnie przede wszystkim produkcji jabłek. Wykłady w pierwszej części dotyczyć będą głównie sytuacji w sadownictwie w obliczu trudności ze zbytem owoców. I tak o zagospodarowaniu jabłek dziś i w najbliższej przyszłości mówić będzie prof. Eberhard Makosz; o produkcji owoców wysokiej jakości zaś dr Grzegorz Klimek. Jako kolejny sadownicy usłyszą wykład dr Beaty Meszki, poświęcony parchowi jabłoni.
Drugą część dnia wypełni blok wykładów wiodących producentów środków produkcji, którzy zaprezentują nowe produkty, technologie i rozwiązania dla sadownictwa. Usłyszeć będzie można m.in. wystąpienie Sebastiana Hauptmanna, doradcy sadowniczego z Niemiec, poświęcone nowościom w ochronie jabłoni przed parchem oraz Nicolasa Crete o zastosowaniu laminaryny w ochronie roślin sadowniczych w Europie. Kolejne wykłady wygłoszą: Tomasz Gasparski (Bayer CropScience), Paweł Prokop (DuPont), Krzysztof Krupa (Syngenta), Andrzej Zbroja (TradeCorp), Andrzej Grenda (Yara), Tomasz Chochorowski (Synthos Agro) Jakub Czerwiak (Kubota) oraz Jakub Lis (Compo).
Dla odwiedzających Spotkanie ProCam przygotował również konkurs SILTAC, jego rozstrzygnięcie nastąpi po zakończeniu bloku wykładów pierwszego dnia Spotkania.
Nie samym jabłkiem…
…sandomierskie stoi. Chociaż jabłka dominują większość spotkań, konferencji i seminariów sadowniczych w kraju, podczas Spotkań Sadowniczych w Sandomierzu nie zapomina się i o innych ważnych dla regionu gatunkach.
Ostatnie sezony trudno uznać za sprzyjające dla sadowników mających sady wiśniowe. Opłacalność owoców tego gatunku przeznaczanych prawie w całości na przetwórstwo jest problematyczna. Dla tych, którzy wiążą z wiśnia nadzieje organizatorzy XXIV SSS przygotowali serię wykładów i pokazy w sadzie, które wypełnią drugi dzień konferencji (czwartek 29 stycznia). Przed południem omówione zostaną kwestie agrotechniki (cięcie, formowanie drzew, prowadzenie przewodnikowych form wiśni) oraz ochrona tego wrażliwego na choroby gatunku. Te tematy omówią dr Zbigniew Buler i dr Agata Broniarek-Niemiec, Bogusław Długowolski i Krzysztof Kantor.
Co prawda o potrzebie i możliwościach cięcia wiśni mówi się „od zawsze”, ale wraz z upowszechnianiem się maszynowego zbioru owoców – jedynej metody dającej szanse na opłacalna uprawę wiśni – nowy sposób formowania drzew tego gatunku staje się koniecznością. Osoby Bogusława Długowolskiego (Starostwo Powiatowe w Opatowie) oraz Henryka Warsińskiego (sadownik ze Słupii Nadbrzeżnej-Kolonii) dają rękojmię rzetelności przekazu – obaj wymienieni będą prowadzili pokazy w sadzie.
Poza wykładami
Spotkanie Sadownicze to również targi, na których swoje stoiska mieć będą wiodący producenci środków produkcji sadowniczej oraz usług dla rolnictwa. Już dziś zapraszają oni do obejrzenia swoich ofert. Oraz do rozmowy – a w tym sezonie jest dużo do omawiania…
Spotkanie Sadownicze w Sandomierzu odbędzie się w Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Patkowskiego 2a; początek – w środę 28 stycznia o godz. 9.15, w czwartek 29 stycznia o 9.00. Pokaz mechanicznego cięcia drzew wiśni rozpocznie się o godzinie 12.30.
Dokładny program XXIV Spotkania Sadowniczego Sandomierz znaleźć można tutaj.
A tak było w Sandomierzu rok temu: