Synchronizacja ukraińskiego prawa z UE

flagi Ukrainy i UE
Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła ustawę o zmianie niektórych przepisów znajdujących się w aktach prawnych  tego państwa a dotyczących ulepszenia prawnej ochrony oznaczeń geograficznych produktów.

Nowy akt prawny implementuje wymagania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską oraz przepisy UE dotyczące jakości produktów żywnościowych. Nowe przepisy będą sprzyjać wypełnianiu przez Ukrainę jej obowiązków przy integrowaniu się z państwami UE w obszarze ochrony produktów żywnościowych z oznaczonym pochodzeniem geograficznym. Uregulowano nimi definicje tych produktów, procedury rejestracji, tryb prac eksperckich w dziedzinie oznaczania produktów, organy państwa upoważnione do tych czynności.

Ukraina zobowiązała się tym aktem do respektowania i ochrony europejskich oznaczeń pochodzenia geograficznego produktów przed podróbkami. Symetrycznie – na mocy przyjętego prawa ochronę w UE uzyskują produkty ukraińskie. Rząd ukraiński jest na etapie sporządzania listy podlegających ochronie w UE produktów żywnościowych z ukraińskim oznaczeniem pochodzenia geograficznego – wejdzie w ten spis m.in. huculska owcza bryndza, melitopolska czereśnia, zakarpackie wino, karpacki miód.

Piotr Grel
za: unian.net

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW najnowszym MPS SAD – 10/2019
Następny artykułZdrożał „zestaw barszczowy” ukraińskich warzyw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.