Szkolenia w zakresie środków ochrony roślin

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szkoleń w zakresie środków ochrony roślin zostało ogłoszone 10 maja 2013 r. w Dz. U. poz. 554.

Rozporządzenie wdraża postanowienia art. 5 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/128/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiającej ramy wspólnotowego działania na rzecz zrównoważonego stosowania pestycydów (Dz. Urz. UE L 309 z 24.11.2009, str. 71).

Zgodnie z przepisami rozporządzenia szkolenia są zaplanowane tak, by zapewniały użytkownikom środków ochrony roślin, dystrybutorom i doradcom zdobycie wystarczającej wiedzy dotyczącej tematów wymienionych w załączniku I dyrektywy 2009/128/WE, z uwzględnieniem ich różnych ról i obowiązków. W związku z tym w rozporządzeniu przewidziano następujące rodzaje szkoleń:

– dla osób prowadzących szkolenia w zakresie integrowanej produkcji roślin,

– w zakresie integrowanej produkcji roślin,

– w zakresie doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin,

– w zakresie stosowania środków ochrony roślin przy użyciu sprzętu naziemnego przeznaczonego do stosowania tych środków, z wyłączeniem sprzętu montowanego na pojazdach szynowych lub stosowanego w kolejnictwie,

– w zakresie stosowania środków ochrony roślin sprzętem agrolotniczym,

– w zakresie stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji,

– w zakresie stosowania środków ochrony roślin sprzętem przeznaczonym do stosowania tych środków, montowanym na pojazdach szynowych lub innym sprzętem stosowanym w kolejnictwie,

– w zakresie badań sprawności technicznej sprzętu naziemnego przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin,

– w zakresie badań sprawności technicznej sprzętu agrolotniczego przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin.

Szkolenia w zakresie doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin, w zakresie stosowania środków ochrony roślin i w zakresie integrowanej produkcji roślin obejmują szkolenia podstawowe oraz szkolenia uzupełniające dla osób, które ukończyły wcześniej szkolenie podstawowe. W rozporządzeniu określono odrębne programy szkoleń podstawowych i uzupełniających oraz czasu trwania tych szkoleń.

W programach szkoleń większy nacisk został położony na zagadnienia związane z wdrażaniem zasad integrowanej ochrony roślin oraz ograniczaniem zagrożeń wiążących się ze stosowaniem środków ochrony roślin, w szczególności ochronie środowiska wodnego oraz owadów zapylających.

Ponadto rozporządzenie określa wymagania dla podmiotów prowadzących szkolenia w wyżej przedstawionym zakresie tj. warunki organizacyjno-techniczne, kwalifikacje wymagane od osób prowadzących poszczególne rodzaje szkoleń, maksymalną liczbę osób w grupie, zakres i sposób dokumentowania szkoleń, zakres danych przekazywanych organom nadzorującym oraz termin przekazywania tych informacji, a także wzór zaświadczenia.

Proponowane w rozporządzeniu regulacje zostały oparte na rozwiązaniach przyjętych w przepisach dotychczasowych. Wprowadzone zmiany mają na celu dostosowanie dotychczasowych przepisów do nowych wymagań, związanych z implementacją do prawa krajowego postanowień dyrektywy 2009/128/WE.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: MRiRW

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDuże zainteresowanie programem pomocy dla pszczelarzy
Następny artykułSąd UE badał skargę Polski na decyzję KE dot. 47 mln zł dla rolnictwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.