TSW – targi dla producentów owoców i warzyw

Zbliżają się IV Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2014. Wystawa zgromadziła ponad 190 wystawców z branży sadowniczo-warzywniczej  z Polski, Włoch, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Imprezie towarzyszyszą konferencje dla plantatorów jabłek, owoców pestkowych, truskawek oraz specjalny blok wykładów dla producentów warzyw uprawianych w szklarniach, tunelach foliowych oraz w polu. Wykłady poprowadzą specjaliści z ośrodków doradztwa rolniczego w kraju i za granicą, naukowcy z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Krakowie, Wydziału Inżynierii Produkcji SGGW, a także doradcy z kilku wiodących firm w Polsce.

Dla sadowników
W części sadowniczej wśród prelegentów znajdą się między innymi: Adam Fura z ŚODR, Peter van Arkel – doradca ze znanego holenderskiego ośrodka Fruit Advies Zuid-Limburg (nowe trendy w ochronie jabłoni).

Peter van Arkel

W drugim dniu targów zaplanowano blok truskawkowy, na którym omówione zostaną zagadnienia zwiazane z polową uprawą truskawek i –  coraz popularniejszą – uprawą truskawek pod osłonami.

O tym, jak uprawia się w ten sposób truskawki w Niemczech, jakie sadzi odmiany – z grupy tradycyjnie owocujących i powtarzających owocowanie, będzie mówił Ludger Linnemannstöns z Sadowniczej Stacji Doświadczalnej dla Północnej Nadrenii z Auweiler. Ten niemiecki doradca jest obecnie jednym z lepiej znanych w Niemczech specjalistów z zakresu nowoczesnych technik i wdrażania ich do praktyki. Wśród zaproszonych gości będzie też m.in. Maria Mauel, od kilkunastu lat prowadząca własne gospodarstwo truskawkowe w Niemczech, a Bert Meulenbroek z holenderskiej firmy hodowlanej Fresh Forward omówi nowe odmiany truskawek tradycyjnie owocujących.

Nie zabraknie tematów dotyczących ochrony owoców (dr Beata Meszka z IO w Skierniewicach), czy zasad przygotowania gleby pod uprawę truskawek (o tym będzie mówił dr Paweł Michalski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie) oraz efektywnego nawożenia truskawek.

Producentów owoców pestkowych zainteresuje zapewne wykład dr Mirosława Sitarka z IO w Skierniewicach, który omówi biznesowy model sadu czereśniowego dla Polski, czy też wystąpienie Barbary Błaszczyńskiej, dotyczące ochrony drzew pestkowych.

Konferencje dla producentów warzyw
W pierwszym dniu targów prelegenci skupią się na produkcji warzyw pod osłonami, w szklarniach i tunelach foliowych. Tematyka dotyczyć będzie nowych trendów w szklarniowej produkcji pomidorów oraz zagadnieniom efektywności upraw tunelowych. Kilka wykładów bedzie poświęconych zapobieganiu chorobom roślin zgodnie z zasadami IOR.

Na konferencji „Uprawa warzyw polowych“ gość – David O’Connor z Allium@Brassica Centre w Wielkiej Brytanii opowie o uprawie cebuli, a John Birkenshaw – sekretarz i doradca w Brytyjskim Stowarzyszeniu Plantatorów Marchwi w Wielkiej Brytanii przybliży problem szkodników i chorób marchwi, z którymi borykają się angielscy plantatorzy, a które mogą także dotyczyć polskich producentów tego warzywa.

Ekonomia
Oprócz tematyki agrotechnicznej pojawią się także zagadnienia związane z tzw. małym przetwórstwem, mogącym poprawiać rentowność gospodarstwa, będą też prelekcje prowadzone przez właścicieli gospodarstw sadowniczych, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z szukaniem nowych możliwości rozwoju biznesu ogrodniczego. Prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski poruszy temat eksportu jabłek na rynek rosyjski i zagrożeń z nim związanych.

W czasie TSW odbędzie się ponadto IV Krajowe Forum Grup Producentów Owoców i Warzyw.
  
Targi zapraszają w dniach 19-20 lutego do Centrum Targowego Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie.
Więcej informacji na www.tsw.targi.pl.

Źródło: materiały organizatora

Related Posts

None found

Poprzedni artykułTrwa 57. Ogólnopolska Konferencja Ochrony Roślin Sadowniczych
Następny artykułRolnicy protestowali na drodze nr 10 w Zachodniopomorskiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.