Ukraina: co jest liderem eksportu owoców?

Śliwki - produkcja na świecie
fot. P. Grel
W tym sezonie jednym z najważniejszych owoców eksportowanych przez Ukrainę okazała się śliwka. W wolumenie sprzedaży wyprzedziła nawet jabłka. W ukraińskich mediach jest obwoływana liderem sprzedaży w grupie owoców. Czy słusznie?
W ubiegłym roku Ukraina przygotowała na eksport 70 ton śliwek i był to poziom zbliżony do tych z lat poprzednich. Natomiast w bieżącym sezonie (od lipca do października) eksport śliwek skoczył do 8 tysięcy ton. Najwyższy był we wrześniu – wyniósł wtedy 4,2 tys. ton, z czego 3,5 tys. ton pojechało do Polski. W całym sezonie to właśnie Polska była największym odbiorcą ukraińskich śliwek – zakupy wyniosły 6,5 tys. ton. To 82 % ukraińskiego eksportu.  Białoruś kupiła 7% tych owoców, po 3% Łotwa i Rumunia. 
Nie brakuje głosów (także w źródle, które niniejszym cytujemy), że śliwki stały się liderem w eksporcie owoców wyprzedzając o 200 ton jabłka (ich wysyłka doszła do 7,8 tys. t). Jednak w innych doniesieniach z ukraińskiego rynku (przedstawialiśmy je także na naszych łamach) mówi się, że  eksport orzechów włoskich (co prawda w łupinach) sięgnął 13 tys. ton. Śliwki mają jeszcze jedną konkurentkę do palmy pierwszeństwa – malinę. Analitycy ukraińskiego rynku przewidują, że bieżący sezon zamknie się eksportem w wysokości 12 tysięcy ton.
Za: info.shuvar.com, FAO

Related Posts

None found

Poprzedni artykułBiałoruska niespodzianka
Następny artykułUmocnienie spadku cen jabłek przemysłowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.