W weekend Europejskie Dni Ptaków 2012

Na najbliższy weekend przypadają Europejskie Dni Ptaków. Z tej okazji wolontariusze Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP) zorganizują w Polsce ponad 60 wycieczek ornitologicznych, połączonych z obserwowaniem i liczeniem ptaków.

Europejskie Dni Ptaków organizowane są co roku w pierwszy weekend października – już od 20 lat. W ciągu dwóch dni tysiące ludzi wspólnie obserwują i liczą ptaki, które zaczynają wielką migrację z terenów lęgowych na położone na południu zimowiska.
 
– Gdyby jesienną migrację ptaków porównać do dyscypliny sportowej, byłby to bieg z przeszkodami – mówi koordynator akcji, Antoni Marczewski z OTOP. – Ptaki muszą pokonać nieraz tysiące kilometrów walcząc z głodem, zmęczeniem, niekorzystną pogodą, unikając drapieżników czy myśliwych. Obserwujemy, że dla wielu z nich, np. dla bocianów i ptaków drapieżnych, coraz większym zagrożeniem są zderzenia z przewodami wysokiego napięcia – dodaje.
 
W tym roku OTOP szczególną uwagę zwraca na czajkę. – Kiedyś był to jeden z najliczniejszych ptaków łąk i pastwisk, jednak liczba czajek drastycznie spadła wskutek osuszania dolin rzecznych oraz coraz większej liczby drapieżników, zwłaszcza lisów i zdziczałych psów. Mało kto wie, że słowo „kibic” pochodzi właśnie od niemieckiej nazwy czajki – dodaje Marczewski.
 
O czajce i innych gatunkach spotykanych jesienią w Polsce opowiedzą wolontariusze OTOP, którzy 6 i 7 października organizują w całym kraju wycieczki połączone z obserwowaniem i liczeniem ptaków. Będzie ich ponad 60. Pełen program jest dostępny na stronie www.edp20120.pl
 
W liczeniu mogą uczestniczyć wszyscy (wynikami swoich obserwacji można się podzielić za pomocą formularza dostępnego na stronie www.otop.org.pl). Wstępne wyniki z całej Europy poznamy w poniedziałek (8 października). Okaże się wówczas m.in., jakie gatunki były w tym roku najliczniej obserwowane i czy pojawiły się jakieś ornitologiczne ciekawostki.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDeszcz, burze, wiatr, raz ciepło, raz zimno
Następny artykułNowy nabór wniosków o pomoc „klęskową”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.