Warzywa i owoce: korekty w rosyjskiej statystyce

Rosja zbiory owoców i warzyw
Głównym źródłem danych statystycznych w Rosji jest Rosstat – Federalna Służba Państwowej Statystyki. Nie jest jedyną zbierającą takie informacje instytucją, no i – jak i gdzie indziej – nie jest nieomylna.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku opublikowano raport Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej i Państwowej przy prezydencie FR (РАНХиГС), które skorygowały wiele wskaźników gospodarczych opublikowanych w ostatnim dziesięcioleciu.

Mocno zawyżone przez oficjalną statystykę Rosstatu okazały się zbiory warzyw – o 17,2%. Nieco lepiej, ale też mało dokładnie liczono zbiory owoców. Tu prezydencka akademia wyliczyła różnicę (in minus) w wysokości 8,2%. Najbardziej różniły się podawane przez te dwie instytucje dane dotyczące zbiorów ziemniaków. Akademia nie tylko wskazuje, że zbiory podawane przez Rosstat są zawyżone o ponad 35%, ale też udowadnia, że trend w uprawie tego gatunku w Rosji jest od kilku lat spadkowy.

za: fruitnews.ru

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.