Zdrowe jedzenie w łódzkich szkołach

Łódzki magistrat chce w nowym roku przekonać uczniów do zastąpienia "śmieciowego jedzenia" owocami i warzywami. Urzędnicy, którzy już kontrolują asortyment szkolnych sklepików, będą zachęcać szkoły do prowadzenia edukacyjnych zajęć skierowanych nie tylko do uczniów, ale również ich rodziców.
Jak poinformował w poniedziałek wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, na początku roku szkolnego magistrat rozesłał do 360 do łódzkich szkół pismo, w którym przypomina o konieczności promowania zdrowej żywności w szkolnych sklepikach. Jedną z gwarancji na zastępowanie w sklepikach chipsów i gazowanych napojów świeżymi owocami i sokami są odpowiednie zapisy w umowach z ajentami prowadzącymi te placówki. 
 
Jako wzór do naśladowania wskazał Szkołę Podstawową nr 29 przy ul. Przędzalnianej, w której umowa dotycząca asortymentu sklepiku została podpisana już kilka lat temu. Dyrektorka placówki Elżbieta Jurek podkreśliła, że dokument z dokładną listą „dozwolonych i zakazanych” produktów podpisała nie tylko dyrekcja i ajent, ale również samorząd uczniowski i rodzice.
 
Wśród uczniów ogłoszono konkurs, mający wyłonić osobę, która najczęściej pamiętała o jedzeniu w szkole warzyw i owoców. Zdaniem nauczycielki Ewy Mirskiej okazał się on wielkim sukcesem, mimo że nie udało się wskazać zwycięzcy. „Dzieci na wyścigi przynosiły jabłka, marchewki i rzodkiewki i wiele z nich przekonało się do takiej diety. Rodzice też nabrali nawyku przygotowywania zdrowych śniadań” – dodała. 
 
Jak zaznaczyła nauczycielka, mówiąc o „zdrowej” żywności szkoła nie ma na myśli produktów ekologicznych, których zdobycie może być dla rodziców kłopotliwe i które mogą być droższe od ogólnie dostępnej w sklepach żywności. Propagowane jest głównie jedzenie owoców i warzyw, picie soków i wody w odróżnieniu od kolorowych, gazowanych napojów, słonych i tłustych przekąsek oraz słodyczy. 
 
W tym roku szkolnym SP nr 29 wprowadza w klasach pierwszych innowację pedagogiczną „Mały szef kuchni” opracowaną przez pedagoga Izabelę Pewniak. „W soboty w szkolnej kuchni i stołówce spotykać się będą pierwszaki wraz z rodzicami, aby razem gotować, piec i przygotowywać sałatki. To sposób na wspaniałe spędzanie czasu i zwracanie uwagi, na to, co i jak jemy” – zaznaczyła dyrektorka szkoły. 
 
SP nr 29 należy do Łódzkiej Sieci Szkół i Przedszkoli Promującej Zdrowie działającej przy Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ od 1996 r. Obecnie w sieci zrzeszonych jest 160 przedszkoli, szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych, gimnazjów i ośrodków wychowawczych. W ramach sieci organizowane są szkolenia dla szkolnych koordynatorów promocji zdrowia, zajęcia edukacyjne w placówkach oświatowych, oferowane są materiały dydaktyczne o tematyce zdrowotnej. 
 
Za: PAP 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułBiałorusini przetworzą dodatkowo 60 tys. ton polskich jabłek
Następny artykułChcą zmienić ustawę o środkach ochrony roślin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.