Ceny jabłek na koniec grudnia

ceny jabłek
Choć cytrusy są dla konsumentów ważniejsze od jabłek, w grudniu ceny tych ostatnich na rynkach krajów Europy środkowo-wschodniej również „odczuwały” nadchodzący okres świąteczny – choć nie wszędzie tak samo.

W ostatnim tygodniu grudnia – jak wynika z analiz portalu east-fruit.com najdrożej za jabłka płacono w Rosji – 0,61 $/kg. W Tadżykistanie kosztowały one 0,33 $/kg, w Gruzji 0,27 $/kg, w Mołdawii 0,26 $/kg. Najtańsze były – oczywiście – w Polsce, gdzie kosztowały średnio 0,21 $/kg. Także ukraińskie ceny (0,23 $/kg) były kiepskie.

Trudno to nazwać pocieszeniem, ale w całym grudniu ceny jabłek w Polsce wzrosły najbardziej – o 21,3%. W ostatnim tygodniu tego miesiąca – nie ulegały już żadnym wahaniom. Podobnie skoczyły w grudniu ceny jabłek w Gruzji (o 22,7%), ale tam w końcówce miesiąca podrożały aż o 14,4%.

W Mołdawii miesięczny przyrost wyniósł 18,3%, a końcowego tygodnia 9,1%. Na Ukrainie – odpowiednio 4,2% i 6,3%. W Rosji zaś – praktycznie ceny jabłek przez cały grudzień nie zmieniły się (0,7%), nawet w końcówce miesiąca.

za: east-fruit.com
Przeczytaj również:
Jabłonie – zrozumieć zachowanie drzew
Wschód: jakie jabłka sprzedają się najlepiej?
Owoce w 2019 – prognoza Zespołu Analiz Sektorowych Banku PKO BP

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWschód: jakie jabłka sprzedają się najlepiej?
Następny artykułBułgaria ma coraz mniej własnych owoców i warzyw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.