Prof. Makosz: Na krajowym rynku jabłek

W pierwszych dniach listopada do grup i organizacji oraz większych producentów jabłek w całym kraju zwracałem się z pytaniami o wielkość zbiorów i zapasów oraz jakość przechowywanych jabłek. Otrzymałem ponad 50 wyczerpujących odpowiedzi. W oparciu o te informacje i notowania cenowe oparłem swój pogląd na aktualną sytuację na naszym rynku.
 
W bieżącym roku zebrano w Polsce co najmniej 2,9 mln ton jabłek (w 2016 r. – 4,0 mln ton). Prognozy zagospodarowania tych owoców są następujące (w nawiasach sezon 2016/17): jabłka deserowe – 1,4 mln t (1,6 mln t), w tym eksport 0,8 mln t (1,0 mln t); jabłka przemysłowe – 1,5 mln t (2,4 mln t), w tym na sok zagęszczony 1,1 mln t (1,9 mln t).
 
Zapasy jabłek w naszych chłodniach na 1 listopada oceniam na 1,2 mln ton (przed rokiem mieliśmy ich 1,7 mln ton). Gorsza jest ich jakość. W porównaniu z ubiegłym rokiem przechowuje się więcej ‘Gali’ i ‘Golden Deliciousa’, a mniej ‘Jonagolda’ i ‘Idareda’. W tym roku znaczna liczba sadowników i organizacji producentów przechowuje swoje jabłka we własnych przechowalniach i zwykłych chłodniach.
 
W kilku większych grupach i organizacjach pusta jest część komór ze zmodyfikowaną atmosferą. Jabłka przechowane w przechowalniach i zwykłych chłodniach istotnie stracą na jakości (jędrności) już w styczniu przyszłego roku. Wpłynie to na wysokość eksportu i ceny skupu. 
 
W połowie listopada średnie ceny skupu jabłek w obrocie krajowym i na eksport wynosiły zł/kg (w nawiasie rok 2016):

 
Ceny detaliczne w supermarketach, w zależności od odmiany wahały się na początku listopada od 3,5 do  4,2 zł/kg w dużych miastach i od 2,50 do 3,00 zł/kg w mniejszych miejscowościach. W porównaniu z rokiem ubiegłym były one wyższe o około 1,0 zł/kg. Jak na razie jest dobry popyt na nasze jabłka w kraju, niewielki na eksport do krajów wschodniej Europy.
Prof. dr hab. Eberhard Makosz, TRSK

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSzwedzi popróbują ukraińskich jabłek
Następny artykułKRiR do MRiRW: poprzyjcie glifosat chociaż na 5 lat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.