„Nie zmarnowaliśmy ani jednej sztuki jabłka”

Mimo wprowadzenia rosyjskiego embarga, nie zmarnowaliśmy ani jednej sztuki polskiego jabłka; otworzyliśmy rynki zbytu w nowych krajach, m.in. w Wietnamie - powiedział w środę szef PSL Janusz Piechociński podczas wizyty w gospodarstwie sadowniczym w Uleńcu (woj. mazowieckie).

Wicepremier i minister gospodarki podkreślił, że Polska jest liderem światowego eksportu jabłek i wyprzedziła w tym obszarze Chiny, a polskie rolnictwo osiągnęło wielki sukces zdobywając nowe rynki.

Dodał, że przez decyzję Rosji w 2014 r. o wprowadzeniu embarga na produkty żywnościowe pod znakiem zapytania stanęły zeszłoroczne, rekordowe zbiory jabłka. Mimo to – „nie zmarnowaliśmy ani jednej sztuki jabłka” – zapewnił szef PSL.

Na wprowadzenie embarga rynek zareagował szokiem i dużym spadkiem cen – mówił szef ludowców. – Jabłko przemysłowe było w granicach 10 groszy (za kilogram); dzisiaj, mówimy to z dumą, jabłko na przemysł to ponad 50 groszy – poinformował Piechociński.

Podkreślił, że najważniejsze dla sytuacji sadowników jest to, że Polska „otworzyła” kilkanaście nowych rynków dla jabłek. – 10 października został otwarty na polskie jabłka i nie tylko dla polskiego jabłka, rynek wietnamski. Jest więc polskie jabłko w Indiach, jest w Singapurze, jest w Arabii Saudyjskiej i w Emiratach; za chwilę będzie w Iranie, jest w Kanadzie, za chwilę będzie w Stanach Zjednoczonych – wymieniał Piechociński.

Szczególnie podziękowania złożył na ręce sadowników, w tym związków i organizacji sadowniczych. Podziękował także polskim ambasadom, wydziałom promocji inwestycji i współpracy zagranicznej, dzięki którym polskie jabłka znalazły nowych nabywców. – Przedsiębiorczość sadownicza, grupy producenckie pokazały klasę. Zagospodarowaliśmy każdą tonę polskiego jabłka – powiedział minister gospodarki.

Przypomniał, że polski pawilon na tegorocznych światowych wystawach Expo w Mediolanie ma kształt skrzynki do jabłek. – W naszym pawilonie zapraszamy cały świat, całą Europę do spaceru po polskim sadzie – powiedział Piechociński.

Przewodniczący Związku Sadowników RP, Mirosław Maliszewski, podkreślił, że jabłko jest symbolem współpracy. – W tym trudnym momencie, w zeszłym roku, a przecież to embargo obowiązuje także dzisiaj, dzięki temu, że środowisko sadowników, ogrodników polskich i warzywników się zjednoczyło, udało się skutki tego embarga przezwyciężyć, a dzisiaj widzimy w kolejnym roku jego obowiązywania, że ono już nie jest takie straszne – stwierdził Maliszewski.

Poseł PSL dodał, że światowe rynki otworzyły się na produkty polskie dzięki współpracy wielu podmiotów i środowisk: związku sadowników, resortu rolnictwa, resortu gospodarki, ministerstwa spraw zagranicznych, branża sadowniczej, grup producenckich.

Maliszewski podkreślił, że Polska zajmuje pierwsze miejsce w świecie w produkcji i eksporcie koncentratu jabłkowego. Jest też – jak zaznaczył – jednym z europejskich i światowych liderów w produkcji borówki amerykańskiej, malin, porzeczki. – W perspektywie mamy Chiny, największego producenta jabłek, które jednocześnie mówią, że chętnie by te jabłka z Polski kupowały. Kończymy procedurę negocjacji wejścia na ten jakże atrakcyjny rynek, gdzie np. 500 tys. ton jest ledwie 1 proc. chińskiego obrotu handlowego – dodał Maliszewski.

Wicepremier Piechociński zapowiedział, że jeden z największych światowych koncernów browarniczych zamierza w Polsce uruchomić dużą fabrykę cydru. – W związku z tym będziemy jednym z większych wytwórców po wykonaniu tego zdania. Na razie nasze produkcje cydru są rozproszone, należą do gospodarstw rodzinnych, małych firm – dodał wicepremier.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułBiznesmen z Polski planuje przeniesienie przetwórstwa do Rosji
Następny artykułWsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.