III Krajowe Święto Gruszy

Gruszki odmiany 'Xenia'
Jutro, 5 października, Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale k. Rzeszowa zaprasza na III Krajowe Święto Gruszy. Dla całkiem licznego grona sadowników profesjonalnych i amatorów będzie to najważniejszy powód, by odwiedzić VIII Jesienną Giełdę Ogrodniczą. 
 
Powszechny Spis Rolny z 2010 roku dawał gruszy ostatnie miejsce wśród uprawianych w polskich sadach drzew – 2,9% powierzchni naszych sadów (jabłonie 62%, wiśnie 12%, śliwy 6,4%, czereśnie 4,3% i kilkanaście procent – inne). W dwa lata później było już lepiej – w strukturze nasadzeń grusza miała (wg GUS) 4%. Pomiędzy  rokiem 2002 a 2010 ponad dwukrotnie wzrosła liczba gospodarstw, w których grusze są uprawiane na powierzchni większej, niż 2 hektary. Tym niemniej jest to tylko skok z 0,3% ilości gospodarstw, gdzie rachmistrze znaleźli ten gatunek do 0,7%… Jeszcze jedna optymistyczna statystyka – według danych WAPA z sierpniowego Prognosfruit w bieżącym roku Polska zbierze około 55 tys. ton gruszek – o 22% więcej, niż przed rokiem. Cóż, do Włoch (741 tys. t), Hiszpanii (390 tys. t), Holandii (266 tys. t) czy Francji (153 tys. t) jeszcze „trochę” nam brakuje, ale…
 
No właśnie: czego nam brakuje? Funkcjonuje, na przykład, pogląd, że optymalne warunki dla uprawy grusz kończą się na wschód od Belgii (ciekawe, kto też to mógł wymyślić?). A może rzeczywiście nasz klimat temu gatunkowi nie służy? – Skąd wobec tego imponujące wyniki u tych sadowników, którzy gruszą poważnie się zajęli? – U liderów plony przekraczają 50 t/ha…
 
Ciekawych odpowiedzi na te i inne pytania zapraszamy do Boguchwały w najbliższą sobotę. Co prawda na naszym portalu i w periodykach Plantpressu (objęliśmy Dzień Gruszy patronatem medialnym) znajdą się relacje z tego wydarzenia, ale wszystkiego, co można będzie zobaczyć i usłyszeć przekazać się nie da… Więc: do zobaczenia jutro w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale!
 
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKolejne zastrzeżenia wobec polskich owoców i warzyw
Następny artykułJeśli efektywna walka z chorobami kory i drewna – to także jesienią

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.