SmartFresh w praktyce sadowniczej

System jakości SmartFresh wprowadzono do praktyki sadowniczej w Polsce w 2008 r. W naszym kraju 1-MCP jest zarejestrowany tylko dla jabłek, w innych krajach także dla gruszek i innych gatunków owoców (czytaj też nr 9/2012 „MPS SAD”). Jakie doświadczenia mają z tą technologią nasi sadownicy i czy faktycznie warto ją stosować?

Przykład 1
W grupie producentów Rajpol z Wólki Łęczeszyckiej (gm. Belsk Duży) System Jakości SmartFresh jest stosowany zarówno w przypadku jabłek przechowywanych w komorach w obiekcie grupy (fot. 1), jak i u indywidualnych sadowników – członków organizacji. W komorach przechowalniczych Rajpolu skrzynie wypełnione owocami po raz pierwszy potraktowano 1-MCP w 2008 r. W obiekcie w warunkach KA i ULO przechowywanych jest około 1200 ton jabłek (głównie odmian: ‘Šampion’, ‘Jonagold’, ‘Gloster’ i ‘Ligol’), a u członków grupy – 1000 ton. W minionym sezonie (2011/2012) zastosowano SmartFresh 03 VP także na owocach odmiany ‘Idared’ (1000 ton), które następnie przechowywano w zwykłej chłodni do pierwszych dni marca.

Fot. 1. Dominik Woźniak (z lewej) i Marcin Piesiewicz podczas kontroli jakości owoców po otwarciu komory

Jak ocenia Dominik Woźniak, specjalista ds. handlu w grupie, dzięki temu owoce tej odmiany zachowały dobrą jędrność. – Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy owoce są zebrane we właściwym terminie – dodaje p. Dominik. Na skutek zastosowania technologii SmartFresh zmiana barwy podstawowej skórki jabłek jest spowolniona, a straty w przechowalni w wyniku ubytków masy mniejsze (fot. 2). – Wyniki badań prowadzonych pod kątem oszczędności energii również są pozytywne – mówi D. Woźniak. – Sadownicy należący do GP Rajpol sami przekonali się co do jakości owoców po traktowaniu ich Smart- Fresh 03 VP. Wiedzą już, że dzięki tej technologii można sprzedać lepszej jakości owoce i uzyskać za nie wyższe ceny – informuje Marcin Piesiewicz z firmy AgroFresh. W GP Rajpol owoce są z powodzeniem przechowywane do przełomu sierpnia i września, dzięki czemu sprzedaż jabłek możliwa jest przez cały rok. 

Fot. 2. Owoce odmiany ‘Jonagold Decosta’ po otwarciu komory 18 czerwca

[NEW_PAGE]Przykład 2
Sadownicy zrzeszeni w grupie producentów Wil-Sad od 2011 r. mają możliwość przechowywania owoców w komorach w obiekcie w Wiciu (gm. Wilga). Tam też jabłka wszystkich uprawianych przez nich odmian (‘Šampion’, ‘Idared’, ‘Decosta’, ‘Jonagored’, ‘Golden Delicious’, Red Prince®) traktowano 1-MCP (łącznie 11 komór). Owoce są przechowywane w technologii ULO, a skład atmosfery to 1,5% O2 i 1,8% CO2 (dla odmiany ‘Ligol’ 1,5% CO2).

– Sadownicy należący do Wil-Sadu już od trzech sezonów stosują SmartFresh 03 VP i są zadowoleni z uzyskiwanych efektów – informuje Andrzej Żuraw (fot. 3), jeden z członków zarządu grupy. – Nasze jabłka sprzedajemy na rynek wschodni, m.in. na Białoruś, Litwę i Łotwę – dodaje Szymon Koc (fot. 4), prezes grupy. Zdaniem finalnych odbiorców, nie ma najmniejszych problemów z jakością owoców nawet po transporcie na dalekie odległości, długo też zachowają wysoką jakość na półce sklepowej. – Na jabłkach traktowanych SmartFresh po przechowywaniu nie widać objawów oparzelizny powierzchniowej, która dyskwalifikuje owoce – przekazuje p. Andrzej. Marcin Piesiewicz z AgroFresh podkreśla, że niezmiernie ważna jest dobra współpraca między sadownikami a Service Providerem, gdyż od tego w dużej mierze zależy końcowy efekt. – Sadownicy powinni zbierać owoce w prawidłowo wyznaczonym terminie, dowozić je do obiektu grupy na bieżąco, aby mogły być szybko schłodzone. Tylko to zagwarantuje pełny efekt płynący z zastosowania Systemu Jakości SmartFresh – dodaje p. Marcin.

Fot. 3. Andrzej Żuraw część owoców przechowuje w chłodniach na terenie gospodarstwa, a część – w obiekcie GP Wil-Sad

Fot. 4. Szymon Koc jest zadowolony z jakości jabłek po aplikacji SmartFresh 03 VP

Przykład 3
W gospodarstwie prowadzonym przez Aleksandrę Soskę wraz z ojcem Mieczysławem Żurawiem (fot. 5) w Nowym Podolu (gm. Wilga) jabłonie uprawiane są na 14 ha. W nasadzeniach dominują odmiany z grupy Jonagolda oraz ‘Šampion’, ‘Idared’, ‘Ligol’, ‘Mutsu’, ‘Elise’ i ‘Golden Delicious’. Wszystkie produkowane tam owoce są sprzedawane za pośrednictwem GP Wil-Sad z Wicia (gm. Wilga), której p. Aleksandra jest członkiem. Od 2008 r. owoce wybranych odmian traktowano preparatem SmartFresh 03 VP.

Fot. 5. W gospodarstwie prowadzonym przez Mieczysława Żurawia i A dama Soskę 1-MCP zastosowano po raz pierwszy w 2008 r.

W ubiegłym sezonie (2011/2012) preparatem tym traktowano już jabłka wszystkich odmian. Baza przechowalnicza gospodarstwa to około 300 ton chłodni z KA, pozostałe owoce są przechowywane w komorach w obiekcie GP Wil-Sad.
 
Pan Mieczysław jest zadowolony z efektów, jakie przynosi traktowanie owoców SmartFresh. Sadownik ocenia, że dzięki temu po przechowaniu jest mniej jabłek zgniłych i z objawami chorób przechowalniczych, m.in. gorzkiej i mokrej zgnilizny. Ponadto środek ten poprawia jakość przechowywanych owoców pod względem ich jędrności po okresie kilkumiesięcznego przechowywania (fot. 6). Za dużą zaletę stosowania tej technologii sadownik uważa także oszczędność energii elektrycznej zużywanej przez urządzenia chłodnicze i płuczkę CO2.

Fot. 6. Jabłka po wyjęciu z komory przechowalniczej są nadal wysokiej jakości

Przykład 4
Edyta i Przemysław (fot. 7) Franczakowie wraz z rodzicami p. Edyty w Kazimierkowie k. Warki na 20 ha produkują jabłka. Na terenie gospodarstwa znajduje się chłodnia z KA, gdzie przechowywanych jest 400 ton owoców. Za namową znajomych sadowników, pp. Franczakowie zdecydowali się pierwszy raz na zastosowanie technologii SmartFresh przed dwoma laty (sezon 2010/2011). W ubiegłym roku preparatem SmartFresh traktowano wszystkie zebrane owoce (odmian ‘Šampion’, ‘Ligol’, Najdared®, Idaredest®, ‘Decosta’ i ‘Boiken’). Doświadczenia sadowników pokazują, iż najwyższą cenę za sprzedawane owoce uzyskują oni wiosną i latem (po 8–10 miesiącach przechowywania). Ostatnią komorę zwykle otwiera się w połowie czerwca. Pani Edyta jest członkiem grupy producentów Twój Owoc z Wichradza, za której pośrednictwem sprzedaje owoce.

Fot. 7. Przemysław Franczak przechowuje owoce w komorach z KA do lipca

– Zauważalnym efektem na owocach z komór otwieranych w styczniu po zastosowaniu 1-MCP jest duża różnica w jędrności: jędrność jabłek traktowanych jest o 1 kG wyższa, w porównaniu z kontrolą – informuje p. Przemysław. Ponadto jabłka traktowane SmartFresh po wyjęciu z komory nie zmieniają wyglądu zewnętrznego i pozostają jędrne jeszcze przez kilka tygodni. Jest to wyjątkowo istotne, gdy nie ma na nie zbytu bezpośrednio po zakończeniu długotrwałego przechowywania. Także w przypadku odmiany ‘Boiken’ podstawowy kolor skórki nie zmienia się.

Dorota Łabanowska-Bury
Fot. 1–7 D. Łabanowska-Bury

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW Poznaniu ruszyły targi wyrobów spożywczych Polagra Food
Następny artykułObszar upraw ekologicznych w Portugalii zwiększył się 20 razy

1 KOMENTARZ

  1. A jaki jest skład chemiczny smartfresh? Czy może powodować alergie pokarmowe?

    Widzę, że wypowiadają się głównie specjaliści od handlu a nie od żywienia…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.