Unijni plantatorzy winorośli wnioskują o pomoc do KE

fot. P. Grel
Wybuch epidemii i rozprzestrzenianie się koronawirusa oraz późniejsze środki izolacji domowej wprowadzone przez rządy spowodowały nagłe zamknięcie większości hoteli, restauracji i barów na kontynencie. Stanowiły one ok. 30% unijnego rynku konsumpcji wina i około 50% wartości wina spożywanego w UE. Copa-Cogeca zebrała od swoich członków dane ilustrujące skutki kryzysu Covid-19 dla sektora wina oraz przygotowała dla KE listę niezbędnych, pilnych działań.

Wprowadzenie środków izolacji domowej na pewno było konieczne. Niestety jednak silnie odbiło się na unijnym sektorze wina. Biorąc pod uwagę zamknięcie barów, restauracji i hoteli, ruch w agroturystyce bliski zeru oraz znaczne spowolnienie eksportu, plantatorzy winorośli, spółdzielnie i przedsiębiorstwa pilnie potrzebują wsparcia finansowego, by mogli kontynuować swoją działalność oraz przetrwać obecną katastrofę gospodarczą. Apelujemy zatem, by Komisja zaproponowała unijny budżet, który będzie adekwatny do panującej kryzysowej sytuacji z pakietem środków takich jak destylacja interwencyjna, by pomóc nam ochronić sektor przed upadkiem – powiedział przewodniczący grupy roboczej „Wino” Thierry Coste.

Spadek eksportu

Restrykcje nałożone w celu zapobiegnięcia rozprzestrzenianiu się Covid-19 mocno odbijają się również na eksporcie. Według prognoz ma on spaść o 14% w porównaniu do zeszłego roku, co dodatkowo zwiększa szkodliwe skutki środków odwetowych nałożonych przez USA w październiku 2019 r. Wszystko to prowadzi do wzrostu zapasów w winiarniach, co negatywnie wpływa na rynek. Na tym etapie sprzedaż w dystrybucji np. on-line nie rekompensuje utraty ww. rynków zbytu.

Oczekiwania plantatorów

Prawdopodobnym wydaje się również, że w perspektywie długoterminowej, z powodu krachu gospodarczego, z którym mierzy się teraz Unia Europejska, zmienią się wzorce konsumpcyjne. Copa-Cogeca apeluje do KE o zaproponowanie europejskiego budżetu adhoc, finansowanego spoza środków przeznaczonych na rolnictwo, koniecznie oddzielnego od funduszy krajowych programów wsparcia, które UE przydziela państwom członkowskim.

Oprócz środków takich jak dobrowolna destylacja w sytuacji kryzysowej,
uruchomienie prywatnego przechowywania i zielone zbiory, Copa-Cogeca przedłożyła
również inne propozycje. Nie wymagają one nadprogramowego europejskiego budżetu, a mają duże znaczenie. Są to np. pozwolenia na zakładanie nowych nasadzeń, elastyczność w zakresie wdrażania środków krajowego programu wsparcia oraz inne środki promocyjne.

Źródło: Copa-Cogeca

Related Posts

None found

Poprzedni artykułŻywienie roślin w czasie chłodniejszych dni
Następny artykułNajlepsza praca na świecie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.