Wojny celne odbijają się na sadownictwie

Jabłka
Wszczęte przez amerykańską administrację wojny celne dotyczące aluminium i stali uderzają rykoszetem w amerykańskich sadowników. Mogą tez pomóc zmienić geografię rynku orzechów w świecie.

Po podniesieniu ceł na stal i aluminium importowane z Indii do USA rząd indyjski podnosi z 31 stycznia br. cła na importowane z USA do Indii jabłka, orzeszki ziemne, migdały, soczewicę i ciecierzycę.

W ubiegłym sezonie Indie sprowadziły z zagranicy prawie 300 tys. ton jabłek, ponad połowa z nich pochodziła z USA. Stany Zjednoczone są też największym dostawcą migdałów na rynek indyjski – handel ten jest wart ponad 600 milionów dolarów. Łącznie na wojnie cłowej z Indiami sadownicy amerykańscy mogą stracić około 1 mld USD. To byłby kolejny cios dla nich – wcześniej zmniejszyła się wysyłka amerykańskich orzechów do Turcji.

Perturbacje w handlu amerykańsko-indyjskim stwarzają okazje dla innych graczy rynkowych. Dostawami jabłek i orzechów do Indii są mocno zainteresowane Ukraina i Mołdawia oraz bliższy geograficznie Indiom Uzbekistan.

za: east-fruit.com

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWłoskie i hiszpańskie morele zagrożone
Następny artykułWspomnienie: Maria Pruszyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.