XXI Dzień w Wilanowie

Deszcz i jesienny już chłód nie przeszkodziły Samodzielnemu Zakładowi Sadownictwa Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW w zorganizowaniu kolejnego, XXI Dnia Otwartego Sadu Doświadczalnego w Wilanowie. Nie zawiedli też sadownicy – bez których, jak powiedział witając gości szef Zakładu, dr hab. Dariusz Wrona, prof. SGGW – ta impreza nie miałaby sensu.
Otwierając spotkanie JM Rektor SGGW prof. dr hab. Wiesław Bielawski wyraził przekonanie, że bardzo dobrze układająca się współpraca pomiędzy nauka a praktyką sadowniczą ma jeszcze wiele niewykorzystanych do tej pory rezerw. Z kolei dziekan Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW prof. dr hab. Wojciech Wakuliński przypomniał, że problemy sadownictwa można rozwiązywać skutecznie tylko w szerszym gronie – ze specjalistami innych dziedzin wiedzy. -Mamy – mówił dziekan – dobre własne odmiany;  mamy jabłko -‘Chopin’, mamy też gruszkę ‘Sobieski’. Potrzebujemy rozwiązań w przechowalnictwie owoców, w marketingu, w innych fragmentach łańcucha produkcyjnego.
 

Dr hab. Dariusz Wrona: bez Was, sadownicy, to spotkanie nie miałoby sensu

Gościem szczególnym tegorocznego spotkania – choć obecnym co roku w Wilanowie –  było Stowarzyszenie Polskich Szkółkarzy obchodzące w tym roku 25-lecie swojego istnienia. Prezes SPS Maciej Lipecki  ocenił, że w szacowanej na 10-12 mln sztuk produkcji drzewek jabłoni członkowie Stowarzyszenia mają (w kategorii materiału kwalifikowanego) udział bliski jej połowie.
 

Prezes Stowarzyszenia Polskich Szkółkarzy, Maciej Lipecki: tak, jak nasz poprzedni jubileusz to 25-lecie Stowarzyszenia świętujemy z sadownikami

Głównym punktem programu spotkania w wilanowskim sadzie był spacer po jego kwaterach. Pracownicy Zakładu z podzielonymi na grupy gośćmi odwiedzali stoiska firm prezentujących swoje produkty oraz założone w tym sadzie doświadczenia – odmianowe, agrotechniczne czy wdrożeniowe z nowymi produktami.
 
Na kwaterze odmianowej wilanowskiego sadu
Więcej szczegółów merytorycznych znajdą zainteresowani na łamach sadowniczych periodyków wydawnictwa Plantpress, my zaś zapraszamy do odwiedzenia naszej galerii.
 
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułProcam Polska z nagrodą Environmental Respect Awards
Następny artykułOd 4 września wnioski o pomoc na odtworzenie gospodarstwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.