XXII Spotkanie Sadownicze Sandomierz – tradycja i nowoczesność

Ponad 1200 sadowników, przeszło 100 wystawców, bogaty program bardzo dobrze przyjętych wykładów - XXII Spotkanie Sadownicze Sandomierz przeszło do historii, a organizatorzy już dziś zastanawiają się, co zaproponować w przyszłym roku na tym forum będącym jedną z najciekawszych imprez sadowniczych w kraju.

Na organizowanych od 1992 roku na przełomie stycznia i lutego Spotkaniach Sadowniczych zawsze dopisuje frekwencja. Nie inaczej było i tym razem – według organizatorów tegoroczne spotkanie, które odbyło się 30 i 31 stycznia w Sandomierzu, odwiedziło ponad 1200 osób, nie tylko z najbliższych okolic, ale również z województw lubelskiego, małopolskiego i mazowieckiego.

O znaczeniu Spotkania dla województwa i regionu świadczy liczny udział przedstawicieli władz województwa i powiatu. W Sandomierzu obecni byli: Grzegorz Dziubek – wicewojewoda świętokrzyski, Grzegorz Orawiec – dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Stanisław Masternak – Starosta Sandomierski, Tomasz Huk – Przewodniczący Rady Powiatu Starostwa Sandomierskiego, Magdalena Kędzierska – dyrektor O. Regionalnego ARiMR w Kielcach, Wojciech Borzęcki – przewodniczący Komisji Rolnictwa Sejmiku Samorządowego Województwa Świętokrzyskiego, przedstawiciele władz powiatu i miasta Sandomierz.  

Spotkanie rozpoczęło się wręczeniem medali Zasłużony dla Rolnictwa. Odnaczenia, na wniosek starosty sandomierskiego przyznane przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi, w tym roku otrzymali: Anna Marczak (ZZO Warka), Grażyna Wójcik (Plantpress Sp. z o.o.), Robert Binkiewicz (Agrosimex Sp. z o.o.), Mirosław Błasiak (Compo), Mirosław Korzeniowski (Bayer), Przemysław Kostrzewski (BASF), Piotr Lubaszka (Intermag Sp. z o.o.), Tomasz Olszewski(ProCam), Marcin Zachwieja (sadownictwo.agro.pl).

Nagrodzeni medalami Zasłużony dla Rolnictwa

Galeria: I dzień Spotkania Sadowniczego
Galeria: Przed i po otwarciu

Pierwszy blok wykładów otworzyło wystąpienie Ryszarda Ciźli, prezesa Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, poświęcone ważnemu i aktualnemu dzisiaj zagadnieniu – funkcjonowaniu Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. W 2012 roku Fundusz wsparł projekty promujące polskie owoce i warzywa sumą prawie 9 mln zł.
 
O zabiegach agrotechnicznych w sadach w warunkach różnych stresów mówił doradca sadowniczy od lat współpracujący z Sandomierskimi Spotkaniami – Jos de Wit z Holandii. Z kolei Bart Liesenborghs z Belgii mówił zastosowanie giberelinów w sadach. Katarzyna Kupczak z Plantpressu mówiła o tym, jak redukować dawki środków ochrony roślin oraz poprawnie sporządzać mieszaniny, między innymi środków ochrony roślin z nawozami, zaś zagadnienia kalibracji opryskiwaczy sadowniczych oraz nowych rozwiązań w technice ochrony sadów i jagodników przybliżył Eugeniusz Tadel z Małopolskiego ODR w Karniowicach.

Ryszard Ciżla mówił o funkcjonowaniu Funduszu Promocji Owoców i Warzyw

W drugim bloku wykładów o nowych technologiach i rozwiązaniach dla sadownictwa informowali przedstawiciele producentów środków ochrony roślin, obecni na spotkaniu. O możliwościach zapobiegania stratom przymrozkowym w sadownictwie mówił dr Georg Ebert. Dr Marcin Oleszczak z Ekoplonu omówił zastosowanie nawozów opartych na aminokwasach. Wykorzystaniu preparatu Aliette w ograniczaniu chorób bakteryjnych jabłoni i gruszy – zarazy ogniowej i raka bakteryjnego – poświęcony był wykład Mirosława Korzeniowskiego z Bayer CropScience. Użycie aktywatorów do poprawy systemu korzeniowego roślin sadowniczych na przykładzie preparatu Goteo omówiła dr Beata Kawka z Arysta LifeScience. Jak zaoszczędzić na nawożeniu radził Wojciech Wojcieszek z Yara Poland. Efektywne zwalczanie zwójkówek i owocówki w sadach jabłoniowych za pośrednictwem preparatu Coragen 200 SC omówił Paweł prokop z firmy DuPont. Roman Parzych z Syngenty mówił o tym, jak ograniczać straty przedzbiorcze w produkcji jabłek – skutecznie i bezpiecznie eliminować gąsienice motyli. Nowe rozwiązania w chemicznym zwalczaniu przędziorków  przedstawił Szymon Matysiak z Chemtury. Sesję zamknął wykład dr Jacka Lewko na temat wpływu regulatora wzrostu jabłoni Regalis 10 WG na plonowanie i jakość owoców .

Galeria: Sesja wykładowa
 
Sesja referatowa pierwszego dnia XXII Sandomierskiego Spotkania Sadowniczego zakończyła się wręczeniem nagród w konkursie sprawnościowym. Główną nagrodą był skuter marki SYM, ufundowany przez firmę BASF. Należało trafić jak najbliżej centrum korony drzewa wyświetlanej na ekranie – zadanie to próbowało wykonać bardzo wielu uczestników spotkania, o czym świadczyły niemalejące kolejki przez cały czas trwania konkursu. Ostatecznie zadanie to najlepiej wykonał Dariusz Drzewiecki z Chobrzan i to on odebrał wraz z gratulacjami kluczyki od skutera.

Dariusz Drzewiecki z Chobrzan ze swoim skuterem

Galeria: Nagrody

W Spotkaniu Sadowniczym wzięło udział ponad 100 wystawców, którzy prezentowali swoje produkty i usługi w Hali przy ul. Patkowskiego, zaś maszyny (ciągniki, opryskiwacze, wózki widłowe) na zewnątrz.

Galeria: Maszyny w Sandomierzu

Czwartek, drugi dzień Spotkania Sadowniczego, rozpoczął się od wykładu dyr. Adama Fury (ŚODR O/Sandomierz), który omówił czynniki i problemy, z jakimi może się zetknąć sadownik w nadchodzącym sezonie. Doradca przypomniał zalecenia dotyczące prowadzenia drzew i ich nawożenia, metody i środki zmniejszające stresy roślin lub niwelujące skutki niekorzystnych warunków, na jakie wiosną i latem drzewa mogą być narażone.

Spotkanie Sadownicze zakończyło się w sposób tradycyjny – praktycznym pokazem cięcia drzew owocowych. W sadzie demonstracyjnym Bayer CropScience u Krzysztofa Gotfryda w Ostrołęce k. Sandomierza poprowadził go Jos de Wit z Fruit Consult. Holenderski doradca, ekspert od lat współpracujący ze Spotkaniami, i tym razem nie mógł skarżyć się na frekwencję – po pokazie cieprliwie odpowiadał na liczne pytania sadowników.

Jos de Wit w sadzie

Galeria: Pokaz cięcia

Sandomierskie Spotkania Sadownicze organizuje firma Leafmedia przy współudziale wydawnictwa Plantpress. Od lat firmy te starają się sprostać rosnącym wymaganiom odbiorców, konkurencji na rynku sadowniczych spotkań i głodowi wiedzy ze strony głównych gości tego spotkania – producentów owoców. Innowacyjne są nie tylko prezentowane na wystawie środki produkcji i technologie, o których można było usłyszeć na wykładach – zmieniają się również techniki rejestracji spotkania. Organizatorzy nagrywali w tym roku rozmowy z wykładowcami i gośćmi w profesjonalnym studio telewizyjnym, zlokalizowanym na terenie sali konfreencyjnej.

W studio telewizyjnym

Film: Wywiad ze starostą sandomierskim Stanisławem Masternakiem

Sponsorami bezpłatnego wstępu dla sadowników na XXII Spotkanie Sadownicze były firmy BASF oraz Yara Poland, sponsorami były również firmy: Bayer CropScience, Syngenta, DuPont, Arysta LifeScience, Compo, SumiAgro, Chemtura, AGROpak, Ekoplon i ProCam.

Szczegółowe relacje z XXII Spotkania Sadowniczego Sandomierz publikować będziemy w pismach naszego Wydawnictwa oraz w naszym portalu, rówież tutaj do obejrzenia będą filmowe relacje z Sandomierza.

mp

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKonferencja Nawożeniowa w Warce po raz czwarty
Następny artykułRusza Klub Fertygacyjny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.