700-300-katalogi-warzyw

Podatek lub mandat za amatorską produkcję w Rosji

Warzywa liściaste w Szklarni
fot. A.Wilczyńska
W niektórych regionach Federacji Rosyjskiej władze administracyjne rozpoczęły kontrole amatorskich upraw warzyw prowadzonych pod osłonami – w szklarniach czy tunelach na działkach, w ogródkach przydomowych, na popularnych w Rosji daczach.  Od ogrodników wymaga się zapłaty podatku jak od nieruchomości.

Swoje zaniepokojenie akcją inspekcji amatorskich upraw szklarniowych i tunelowych wyraziły organizacje społeczno-zawodowe ogrodników-amatorów. Przeważ zaskoczenie i nieprzyjemne zdziwienie inicjatywą administracji. Jak dotąd nikt nie brał takiej działalności na celownik. Teraz okazuje się, że szklarenki czy tunele są zdaniem inspektorów trwałymi budowlami i jako takie podlegają opodatkowaniu na takich samych zasadach, jak inne nieruchomości. „Producentom” wypisuje się mandaty karne i zobowiązuje do uregulowania należności. Częstą decyzją zaskoczonych działkowców jest rozbiórka spornego obiektu.

Zdaniem organizacji ogrodniczych pod status nieruchomości podpadają obiekty większe od 50 metrów kwadratowych, wzniesione na stałych fundamentach, podłączone do mediów – a więc nikła część użytkowanych przez amatorów szklarni i tuneli.

Piotr Grel
za: ura.ru

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię