Berberysy – garść nowości

Berberys Thunberga ‘Anna’PBR
Berberys Thunberga ‘Anna’ PBR, fot. mat. pras. „Konkurs Roślin – Nowości”, ZSzP
Berberysy są chętnie sadzonymi krzewami – zarówno w ogrodach przydomowych, jak i na terenach zieleni miejskiej. Tę popularność może tłumaczyć ich atrakcyjny wygląd przez cały sezon, mnogość barw liści oraz zróżnicowane siła wzrostu i pokrój, pozwalające na ładne zestawienie berberysów z otoczeniem i innymi roślinami. Regularnie na rynku pojawiają się nowe odmiany tych krzewów. Poniżej prezentujemy warte uwagi najnowsze kreacje berberysu Thunberga (Berberis thunbergii) uzyskane w polskich szkółkach.

‘Anna’ PBR
Odmiana o atrakcyjnym wybarwieniu liści, które są żółte z pomarańczowym rumieńcem na brzegach. Kwiaty są drobne, żółte, rozwijają się wraz z liśćmi. Krzew ten jest karłowy (po 6 latach uprawy osiąga wysokość 30 cm), ma zwarty, kulistospłaszczony, gęsty pokrój. Preferuje stanowiska słoneczne. Odmiana polecana do małych ogrodów i do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Polska odmiana wyhodowana przez Janusza Szewczyka z Krzywaczki k. Krakowa.
‘Lime Star’ PBR
Ciekawa odmiana o gęstym, kulistospłaszczonym pokroju i cytrynowożółtych liściach. Najmłodsze przyrosty są delikatnie pomarańczowe, starsze liście w głębi krzewu są limonkowe. Wraz z liśćmi rozwijają się drobne, żółte kwiaty. Krzew ten jest tolerancyjny wobec podłoża, może rosnąć na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych. Odmiana polecana do małych ogrodów, na niskie obwódki i do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Wyhodował ją Janusz Szewczyk z Krzywaczki k. Krakowa.

Berberys Thunberga ‘Lime Star’PBR
Berberys Thunberga ‘Lime Star’ PBR, fot. mat. pras. „Konkurs Roślin – Nowości”, ZSzP

‘Orange Ice’ PBR
Nowa, karłowa odmiana berberysu o kolumnowym pokroju. Dorasta do wysokości 70 cm. Liście są intensywnie pomarańczowe z piękną, złotą obwódką. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Jest odporna na mróz. Sprawdzi się w małych ogrodach, a także w pojemnikach na balkonach i tarasach. Polska odmiana wyhodowana przez Janusza Szewczyka z Krzywaczki k. Krakowa.

Berberys Thunberga ‘Orange Ice’ PBR
Berberys Thunberga ‘Orange Ice’ PBR, fot. mat. pras. szkółki Ważyńscy

‘Orange Sunrise’ PBR
Atrakcyjna odmiana o intensywnie pomarańczowych młodych liściach, które w trakcie sezonu czerwienieją, ale pięknie kontrastują ze złocistą, szeroką obwódką. W maju na krzewach pojawiają się żółte kwiaty, a jesienią dojrzewają czerwone owoce. Rośliny osiągają wysokość ok. 1,5 m, mają wyprostowany pokrój, dobrze znoszą cięcie i formowanie. Polecana do ogrodów przydomowych i na tereny zieleni miejskiej. Odmiana wyhodowana w Szkółkach Kurowscy z Końskowoli.

Berberys Thunberga ‘Orange Sunrise’ PBR
Berberys Thunberga ‘Orange Sunrise’ PBR, fot. I. Sprzączka

‘Red Cloud’
Kolejna barwa w kolekcji Cloud karłowych berberysów. Odmiana ‘Red Cloud’, wyhodowana w Szkółkach Kurowscy z Końskowoli, tworzy karminowoczerwone, delikatnie ciemniejące w trakcie sezonu liście. Znakomicie nadaje się na niskie rabaty, jako roślina okrywowa, do ogrodów skalnych. Tworzy ładne zestawienie kolorystyczne z odmianą ‘Green Cloud’.

Berberys Thunberga ‘Red Cloud’
Berberys Thunberga ‘Red Cloud’, fot. mat. pras. szkółki Kurowscy

‘Ruby Star’ PBR
Miniaturowy, kulisty krzew dorastający do wysokości 50 cm. Liście karminowoczerwone z cienką, złotą obwódką. Pojawiające się wiosną kwiaty są drobne, żółte. Czerwone owoce dojrzewają późnym latem. Preferuje stanowisko słoneczne. Odmiana odporna na mróz, przydatna do pojemników i w małych ogrodach (także jako roślina obwódkowa). Polska odmiana wyhodowana przez Janusza Szewczyka z Krzywaczki k. Krakowa.

Berberys Thunberga ‘Ruby Star’ PBR
Berberys Thunberga ‘Ruby Star’ PBR, fot. mat. pras. szkółki Ważyńscy

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZapobieganie i zwalczanie nadmiernej populacji gryzoni polnych
Następny artykułUbezpieczyciel źle Cię potraktował – masz pomoc

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.