Najlepsze nowości

Powojnik ‘Golden Dream’PBR
Powojnik ‘Golden Dream’PBR, fot. mat. pras. „Konkurs Roślin – Nowości”, ZSzP
Pandemia wirusa Covid-19 wprowadziła konieczność zmian w wielu dziedzinach. Wśród tych bardziej widocznych w branży szkółkarskiej są odwołane targi i konferencje. Na przełożenie na przyszły rok Międzynarodowej Wystawy „ZIELEŃ TO ŻYCIE” zdecydowali się jej organizatorzy (Związek Szkółkarzy Polskich i Agencja Promocji Zieleni), jednak nie pozostawili oni zainteresowanych bez niczego. W tym roku odbyły się bowiem wykłady w formie hybrydowej oraz on-line. W pierwszym dniu planowanej wystawy (3 września 2020 r.) ogłoszono zwycięzców tegorocznego „Konkursu Roślin-Nowości”.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 24 rośliny, z których do drugiego etapu zakwalifikowano 20. Kandydatki do medalu oceniało 9-osobowe jury, które przyznało w sumie 6 medali i jedno wyróżnienie. Swoich zwycięzców wytypowali też dziennikarze wydawnictw branżowych (3 wyróżnienia) i internauci (nagrodzono jedną roślinę).

Złoty medal przyznano dwóm roślinom. Pierwsza z nich to parocja perska (Parrotia persica) Persian Spire® ‘JLPN01’ PBR, zgłoszona do konkursu przez szkółkę „Piech” z Końskowoli. To wolno rosnące drzewo o kolumnowym pokroju wyróżnia się atrakcyjnym ulistnieniem. Wiosną liście są bordowe, latem stają się zielone z fioletową obwódką, a jesienią zmieniają barwę na żółtopomarańczową i czerwoną. W okresie bezlistnym dekoracyjna jest łuszcząca się, wielobarwna kora.

parocja-perska-Persian-Spire
Parocja perska Persian Spire®‘JLPN01’, fot. mat. pras. „Konkurs Roślin – Nowości”, ZSzP

Drugi złoty medal zdobyła aktinidia ostrolistna (Actinidia arguta) HOKEY POKEY®, zgłoszona do konkursu przez szkółkę Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. sp. k. z Pruszkowa. To polska, samopłodna odmiana o zielonych liściach z nieregularną, żółtocytrynową obwódką i smacznych, nieopadających owocach z smaku kiwi z nutą cytryny.

aktinidia-ostrolistna-HOKEY-POKEY
Aktinidia ostrolistna HOKEY POKEY®, fot. mat. pras. „Konkurs Roślin – Nowości”, ZSzP

Srebrnym medalem uhonorowano trzy odmiany. Budleja (Buddleja) Rocketstar® Indigo PBR, zgłoszona przez Szkółki Kurowscy, to karłowa odmiana o wyjątkowo niskim wzroście, zwartym, pokroju i pokaźnych kwiatostanach w kolorze indygo. Rośliny osiągają wysokość ok. 60 cm i szerokość 100 cm. Kwitną nieprzerwanie od wczesnego lata do jesieni.

Budleja (Buddleja) Rocketstar® IndigoPBR
Budleja Rocketstar® IndigoPBR, fot. mat. pras. „Konkurs Roślin – Nowości”, ZSzP

Srebro przyznano też berberysowi Thunberga (Berberis thunbergii) ‘Anna’ PBR, zgłoszoną przez Szkółkę Drzew i Krzewów Ozdobnych Maria i Janusz Szewczyk z Krzywaczki. Odmiana ta, charakteryzująca się karłowym wzrostem i zwartym pokrojem, wyróżnia się atrakcyjnymi żółtymi liśćmi z pomarańczowym rumieńcem na brzegach.

Berberys Thunberga ‘Anna’PBR
Berberys Thunberga ‘Anna’ PBR, fot. mat. pras. „Konkurs Roślin – Nowości”, ZSzP

Jury konkursu przyznało również srebrny medal róży (Rosa) MAJA BABYLON EYES ‘Intereybabjam’ PBR ze Szkółki Krzewów Ozdobnych Bogdan Hajdrowski. Odmiana ta tworzy półpełne, żółtokremowe kwiaty o pofalowanych brzegach płatków z charakterystycznymi, purpurowymi nasadami (tworzą one atrakcyjne oczko).

Róża MAJA BABYLON EYES ‘Intereybabjam’ PBR
Róża MAJA BABYLON EYES ‘Intereybabjam’ PBR, fot. mat. pras. „Konkurs Roślin – Nowości”, ZSzP

Brązowy medal trafił na ręce szkółki Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. sp. k. za odmianę ‘Golden Dream’ PBR powojnika (Clematis) z grupy Atragene, o zawsze półpełnych i pełnych, limonkowożółtych, dzwonkowatych kwiatach (o średnicy 7–9 cm), pachnących grejpfrutem. Kwitnie najobficiej w maju, potem słabiej do sierpnia.

Ta sama szkółka zdobyła wyróżnienie za alstremerię (Alstroemeria) INDIAN SUMMER® ‘Tesronto’ PBR – bylinę o czerwono-pomarańczowo-żółtych, nakrapianych kwiatach, zebranych w baldachowate kwiatostany na szczytach pędów. Kwitnie obficie od początku czerwca do przymrozków. Liście oraz łodygi są czekoladowo-bordowe.

Alstremeria INDIAN SUMMER® ‘Tesronto’PBR
Alstremeria INDIAN SUMMER® ‘Tesronto’PBR, fot. mat. pras. „Konkurs Roślin – Nowości”, ZSzP

W głosowaniu dziennikarzy wyróżnienie zdobyły trzy rośliny: opisane wyżej powojnik ‘Golden Dream’PBR i róża MAJA BABYLON EYES ‘Intereybabjam’ PBR oraz kuklik (Geum) ‘Bohema Pink’ PBR. Ten ostatni to jedna z ciekawszych odmian tego gatunku, wyhodowana przez Przemysława Godlewskiego. Rośliny osiągają wysokość 45 cm. Kwiaty są bardzo duże, pełne, o średnicy 5 cm, płatki są pofalowane, różowołososiowe. Kwitnienie bardzo wczesne, w polskich warunkach pogodowych od końca kwietnia.

Kuklik 'Bohema Pink'
Kuklik ‘Bohema Pink’ PBR, fot. mat. pras. „Konkurs Roślin – Nowości”, ZSzP

Internautom najbardziej spodobał się natomiast różanecznik (Rhododendron) ‘Devin’ PBR zgłoszony do konkursu przez Gospodarstwo Szkółkarskie Anna Ciepłucha-Kowalska z Konstantynowa Łódzkiego. To późno kwitnąca odmiana z grupy różaneczników wielkokwiatowych o różowofioletowych kwiatach z purpurowym rysunkiem na górnym płatku, silnie pachnących. Krzew ten ma wzniesiony, gęsty pokrój, po 10 latach uprawy osiąga wysokość 1,1 m.

Różanecznik ‘Devin’
Różanecznik ‘Devin’ PBR, fot. mat. pras. „Konkurs Roślin – Nowości”, ZSzP

Więcej informacji o nagrodzonych roślinach:https://zielentozycie.pl/pl/program/konkurs-roslin-nowosci-2

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZaawansowane technologie wsparciem dla rolnictwa
Następny artykułKomunikat sadowniczy PROCAM 20 z 07.09.2020

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.