Nowe zagrożenia w uprawie roślin „cebulowych”

Podczas jesiennej konferencji Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych (24–25.09.2014 r.) w Skierniewicach, dr Hanna Berniak z Instytutu Ogrodnictwa mówiła o najgroźniejszych chorobach wirusowych i wirozopodobnych w uprawie roślin „cebulowych”.

Szczególną uwagę zwróciła na nowe zagrożenia. Wirus X tulipana (Tulip virus X, TVX) został w Polsce wykryty w 2011 r. na tulipanach ‘Stron Gold’. Porażone rośliny mają chlorotyczne, białe lub jasnoszare, wydłużone smugi na liściach. U odmian o czerwonych kwiatach ciemniejsze smugi pojawiają się także na płatkach. Objawy te są podobne do tych wywoływanych obecnością wirusa nekrotycznej kędzierzawki tytoniu, ale w odróżnieniu od niego wirus X tulipana nie powoduje karłowatości tulipana.

Z kolei w uprawie lilii w ostatnich latach duże spustoszenia na plantacjach w Japonii i Holandii wywołał wirus mozaiki babki azjatyckiej (Plantago asiatica mosaic virus, PlAMV). Jak informowała H. Berniak, dotychczas nie ma oficjalnych doniesień odnośnie do występowania tego wirusa w naszym kraju, choć w 2013 r. w polskich uprawach lilii zauważono objawy sugerujące porażenie wirusem mozaiki babki azjatyckiej. Symptomy są bardzo charakterystyczne i występują na liściach, które pod koniec wegetacji pokrywają się licznymi, rdzawymi przebarwieniami, a następnie nekrozami nerwów na dolnej stronie liści. W ciągu kilku dni rdzawe smugi są widoczne także na górnej stronie blaszki liściowej, zwłaszcza w okolicy nerwów. Zmiany nekrotyczne są na tyle intensywne, że kwiaty cięte porażonych lilii nie nadają się do sprzedaży. Prelegentka dodała, że objawy są najostrzejsze w uprawie zimowej tych roślin. Wirus na plantacji rozprzestrzenia się na nieodkażonych narzędziach.

Tekst i zdjęcie Ilona Sprzączka

Related Posts

None found

Poprzedni artykułJubileusz TRSK
Następny artykuł60 lat działalności SPOiEO minęło

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.