Przedsezonowe szkolenie w Rytrze

16 i 17 stycznia spółka „Polger” Centrum Ogrodnicze wraz z koncernem Monsanto (właściciel marek Seminis, De Ruiter), przy współpracy z firmami Adama Polska, Bayer, ICL Polska, Sumi Agro Poland, Syngenta, Tradecorp i  Yara Poland zorganizowali przedsezonowe szkolenie.

Anna Wojciechowska wraz z Marcinem Piechotą (fot. 1), przedstawiciele firmy Monsanto, zaprezentowali nowe odmiany warzyw polecane do produkcji w nadchodzącym sezonie. Producentów kapusty głowiastej białej mogą zainteresować trzy nowe propozycje. Do najwcześniejszych upraw w nieogrzewanych tunelach foliowych wyróżniono mieszańca SV3423JC F1 (Rapidion), będący w typie odmiany Pandion F1. Odmiana o ok. 60-dniowej wegetacji tworzy średniej wielkości główki o masie od 0,7 kg do 1,6 kg. Rośliny wyróżniają się silnym wigorem przez cały sezon wegetacji i dużą odpornością na pękanie. Kolejną propozycją jest odmiana SV3384JC F1 o kulistych główkach i masie ok. 2 kg. Z asortymentu kapusty o 75-dniowej wegetacji A. Wojciechowska poleciła odmianę Atlantis F1 (Zakaz). Jej główki o masie 2-4 kg wyróżniają ciemnozielone, dość szerokie liście. Firma Monsanto producentom brokułu proponuje dwie nowe kreacje: SV3277BL F1 i SV1002BL F1. Wśród kalafiorów amerykański koncern ma szeroki wachlarz odmian, począwszy do najwcześniejszych upraw w nieogrzewanych tunelach foliowych, a na najpóźniejszych, zbieranych jesienią skończywszy (m.in. Abeni F1, Aquata F1, Fortaleza F1, Giewont F1).


Fot. 1. Anna Wojciechowska i Marcin Piechota

Wśród pomidorów malinowych polecanych do uprawy w tunelach foliowych prelegentka zarekomendowała nową odmianę Mei Shuai F1, o atrakcyjnych owocach (200-230 g) bez tendencji tworzenia tzw. zielonej piętki. Jej wartością dodaną jest wysoki potencjał plonotwórczy. Z asortymentu fasoli żółtostrąkowej wyróżniła bardzo wczesną odmianę SV1003GF F1. Rośliny charakteryzują się mocnym wigorem (zachowująca sztywność) i silnym systemem korzeniowym (tolerancyjna na suszę).

Marcin Piechota mówił o nowych odmianach ogórków partenokarpicznych: SV3506CV F1, SV4097CV. Rośliny pierwszej kreacji o generatywnym wzroście i otwartym pokroju tworzą liczne, wyrównane owoce o długości 11-12 cm i średnicy 3-4 cm; nie mają tendencji do przyrastania na grubość. To roślina o mocnym systemie korzeniowym, nie zrzuca zawiązków w stresujących warunkach uprawy. Z kolei plenny mieszaniec SV4097CV F1 jest polecany do uprawy późną wiosną i latem w tunelach foliowych. Rośliny o generatywnym wzroście i otwartym pokroju, wytwarzają krótkie międzywęźla i nie mają tendencji do tworzenia pędów bocznych. Nowa odmiana jest doceniania przez producentów tego gatunku m.in. za łatwość w pielęgnacji oraz przygotowanie owoców do sprzedaży. Dla producentów papryki warte uwagi są odmiany o stożkowym kształcie owoców m.in. odmiany Ariadni F1 i Kaptur F1.

– Ilość i rodzaj nawozów azotowych dla rolnictwa i ogrodnictwa dostępnych na polskim rynku dynamicznie się zwiększa, co powoduje nowe wyzwania dla rolników, agronomów i firm obsługujących branżę rolną. Na polski rynek firma Yara Poland wprowadza te nawozy azotowe, które odpowiadają na potrzeby pokarmowe roślin  – powiedział Wiesław Kocoł (fot. 2) reprezentant firmy Yara Poland. Wyróżniono takie nawozy, jak saletra amonowo-wapniowa YaraBela Extran 27 N zawierająca dodatkowo wapń i magnez oraz YaraBela Sulfan 24 N + 6% Siarki, który ma w swoim składzie wapń (12% CaO). Prelegent omówił nawozy takie jak: YaraMila Nitrofoska NPK 18 -8 -16 z mikroelementami oraz azotowy Yara Superstart. W celu poprawienia dostępności i wykorzystania makroelementów (jako nawozy mikroelementowe) zalecił stosowanie nawozów dolistnych YaraVita – szczególnie nawóz YaraVita KombiPhos, jako źródło łatwo dostępnego dla roślin fosforu.


Fot. 2. Wiesław Kocoł z firmy Yara Poland

Krystian Maciocha (fot. 3) z firmy Syngenta mówił o skuteczności działania środka Moddus Start 250 DC z grupy regulatorów wzrostu roślin, w celu zapobiegania wyleganiu zbóż uprawianych w technologiach intensywnych. Z kolei do zwalczania chwastów jedno- i dwuliściennych prelegent polecał stosowanie preparatu Boxer 800 EC w uprawie zbóż ozimych i ziemnakach.


Fot. 3. Krystian Maciocha z firmy Syngenta

Andrzej Miąsko (fot. 4) z firmy ICL Polska omówił działanie nawozu fosforowo-potasowego Selekt PeKacid 0−60−20 o właściwościach silnie zakwaszających, który w bieżącym roku będzie sprzedawany także w opakowaniach 2 kg. Prelegent wyróżnił takie nawozy jak Agroleaf Crop i Agroleaf Power. Warty uwagi był także nowy nawóz Agromaster z nowoczesną otoczką E-Max. W nawozach Agromaster ok. 40% składników jest dostępna dla roślin wkrótce po zastosowaniu, pozostałe składniki są uwalniane stopniowo przez 2-3 miesiące. – Technologia otoczkowania E-Max, zastosowana w nawozach Agromaster, poprawia efektywność nawożenia poprzez bardzo dobre wykorzystanie składników pokarmowych przez rośliny. Uwalnianie składników jest uzależnione od wilgotności gleby i temperatury – mówił A. Miąsko.


Fot. 4. Andrzej Miąsko z firmy ICL Polska

[NEW_PAGE]Andrzej Zbroja (fot. 5), przedstawiciel firmy Tradecorp, informował o nowym nawozie Phylgreen Mira, zawierającym „zimny” ekstrakt z alg morskich, w celu „zabezpieczenia” uprawy przed niekorzystnymi warunkami oraz poprawy kwitnienia i zawiązywania owoców. Według zaleceń specjalisty nawóz ten należy stosować 3-krotnie, co 7−10 dni, w dawce 2 l/ha i stężeniu 0,2−0,3%, wykonując pierwszy zabieg tuż przed kwitnieniem roślin. Pozytywne działanie na rośliny w niesprzyjających warunkach uprawy (susza, wysoka temperatura powietrza) ma także nawóz Phylgreen Kuma, który stymuluje wzrost roślin w każdej fazie rozwojowej.


Fot. 5. Andrzej Zbroja, przedstawiciel firmy Tradecorp
 
O nowym środku przędziorkobójczym Nissorun Strong 250 SC (zawierający heksytiazoks) mówił Artur Kulikowski (fot. 6) z firmy Sumi Agro Poland. Preparat posiada szeroką rejestrację i jest przeznaczony do stosowania w uprawie jabłoni, ale także gruszy, truskawki i warzyw uprawianych pod osłonami (tj.: papryka, pomidor, ogórek). Ponadto środek można stosować bezpiecznie w mieszaninie z preparatami olejowymi. Wartym uwagi jest także preparat Kanemite 150 SC, zawierający nową substancję aktywną acekwinocyl. Środek przeznaczony jest do stosowania w uprawie jabłoni w celu zwalczania przędziorka owocowca we wszystkich stadiach rozwojowych (jaja i formy ruchome) od pojawienia się szkodnika aż do zbiorów. Prelegent wspomniał także o działaniu preparatu Mospilan 20 SP do zwalczania szkodników w uprawach sadowniczych, warzywniczych i ozdobnych. Insektycyd ten ma obecnie ponad 250 zastosowań w etykiecie. Mixanil 425 SC to kolejna nowość od Sumi Agro Poland, przeznaczona do ochrony ziemniaków przed sprawcą zarazy ziemniaka.


Fot. 6. Artur Kulikowski z firmy Sumi Agro

Marcin Serzysko i Radosław Suchorzewski (fot. 7), przedstawiciele firmy Bayer, omówili korzyści działania wielu preparatów m.in. herbicydu Huzar Avtiv 387 OD o działaniu systemicznym. Preparat posiada szeroką rejestrację i polecany jest do stosowania w uprawie ozimej pszenicy i pszenżyta oraz żyta. Doskonale zwalcza m.in.: miotłę zbożową, gwiazdnicę pospolitą, rumian polny. Z kolei do zwalczania chwastów w uprawie kukurydzy wyróżniono Adengo 315 SC (stosowany w fazie 2 liści) oraz Maister Power 42,5 OD (w fazie 4-6 liści). Prelegenci omówili zalety stosowania fungicydów biologicznych − Serenade ASO (zawiera bakterie Bacillus subtilis) oraz Contans WG (Coniothyrium minitans). Prelegenci wyróżnili także preparaty z grupy Luna®: Sensation 500 SC i Experience 400 SC. Luna Sensation 500 SC zawiera dwie substancje aktywne fluopyram i trifloksystrobinę, skutecznie zwalcza szarą pleśń, białą plamistość liści i mączniaka prawdziwego w uprawie truskawki. Z kolei Luna Experience 400 SC (zawiera fluopyram i tebukonazol) o działaniu układowym jest stosowany w ochronie m.in. marchwi (w dawce 0,75 l/ha) i pora (0,9 l/ha) przed chorobami grzybowymi.


Fot. 7. Marcin Serzysko i Radosław Suchorzewski z firmy Bayer

Mariusz Dołba (fot. 8), reprezentant firmy Adama Polska, mówił m.in. o preparacie Bumper Super 490 EC do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie zbóż ozimych i jarych przed chorobami powodowanymi przez grzyby. Wart uwagi jest także środek grzybobójczy Mirador Forte 160 EC o działaniu wgłębnym i układowym, stosowany w ochronie pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego, jęczmienia jarego oraz rzepaku ozimego. Wśród herbicydów o działaniu kontaktowym stosowanych w zbożach ozimych i jęczmieniu jarym zalecał wykonanie zabiegu preparatem Camaro 306 SE. Stosowany w maksymalnej dawce 0,6 l/ha skutecznie usuwa chwasty dwuliścienne.


Fot. 8. Mariusz Dołba z firmy Adama Polska

Tekst i fot. Anna Wilczyńska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZa tydzień – do Sandomierza
Następny artykułRozmowy polsko-irańskie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.