Szkolenie produktowe Nickerson-Zwaan

Dystrybutorzy nasion warzyw przygotowują się do kolejnego sezonu sprzedaży uczestnicząc w spotkaniach organizowanych przez firmy nasienne. Jedno z takich spotkań zorganizowała 5 listopada w Wieliczce firma Nickerson-Zwaan.

Jak informowała Renata Jankowska – dyrektor generalny Nickerson-Zwaan Polska, takie spotkania są dobrą okazją do zapoznania się z nowościami w ofercie firmy na nadchodzący sezon, a także do wymiany doświadczeń między dystrybutorami nasion, którzy mają bezpośredni kontakt z plantatorami a hodowcami odmian, którzy chętnie wysłuchują uwag i sugestii praktyków.

W spotkaniu uczestniczył Maarten Danenberg, specjalista ds. warzyw kapustnych firmy Nickerson-Zwaan z Holandii, który w ciekawy sposób scharakteryzował odmiany warzyw z oferty firmy odnosząc ich cechy do odmian firm konkurencyjnych.

Wiesław Jakubowski z Nickerson-Zwaan omówił odmiany cebuli w typie Rijnsburger – przeznaczone do długiego przechowywania np.: Firmo F1, Centro F1, Dormo F1 oraz Nerato F1. Informował on, że w najbliższym sezonie w ofercie odmian cebuli w typie Rijnsburger dostępne będą mieszańce Vento F1 oraz Canto F1, znane przez niektórych producentów, które przez ostatnie kilka sezonów były niedostępne. Dobrym uzupełnieniem tej grupy cebul jest ustalona odmiana Rijnsburger 5, która jest dość wyrównana pod względem wzrostu, nadaje się do długiego przechowywania, a cena nasion jest dużo niższa, w porównaniu z odmianami mieszańcowymi. Spośród odmian w typie amerykańskim prelegent polecał mieszańce: Meranto F1, Lorenzos F1 Dacapo F1 oraz ustaloną – Franzisco, które wyróżniają się dużymi główkami i dobrze nadają się do obierania. W. Jakubowski scharakteryzował również kreacje o łusce czerwonej (Retano F1 i Red Mech F1), a także białej (Planet i Venus F1) oraz wspomniał o odmianie Santero F1, przeznaczonej do upraw ekologicznych, ponieważ jest ona odporna na mączniaka rzekomego.

Michał Lewandowski z Nickerson-Zwaan przedstawił ofertę brokułów – odmianę Stromboli F1 (o okresie wegetacji 65–70 dni) oraz nowego mieszańca pod numerem NIZ 18-161 F1 (o okresie wegetacji 85 dni), wyróżniającego się odpornością na mączniaka rzekomego. Ponadto zaprezentował również nowości w odmianach kalafiorów: jedną z najwcześniejszych w ofercie – Toft F1 (o okresie wegetacji 65–70 dni), a także Ferrara F1 (o okresie wegetacji 70–75 dni), która jest tolerancyjna na suszę oraz Shakaris F1 (o okresie wegetacji 80–85 dni). Z odmian o najdłuższym okresie wegetacji prelegent przedstawił Raoul F1 (o okresie wegetacji 90–95 dni) i Kamis F1 (o okresie wegetacji 100–110 dni).

Brokuły Stromboli F1

Adam Balcerzyk z Nickerson-Zwaan przedstawił dwie odmiany rzodkiewki – jedną do uprawy pod osłonami – Rossella F1 oraz drugą – do uprawy w gruncie Solito F1. Natomiast Piotr Manista z Nickerson-Zwaan przybliżył nowe odmiany kapusty głowiastej białej – Satie F1 (o okresie wegetacji 125–130 dni), która nadaje się do kwaszenia po przechowywaniu, a także Forza F1 (o okresie wegetacji ok. 145 dni) i Zoltan F1 (o okresie wegetacji 140 dni) – wyróżniające się zielonym kolorem po przechowaniu. P. Manista zachęcał do uprawy nowej odmiany kapusty głowiastej czerwonej – Rostock F1, która ma intensywny nalot woskowy na liściach.

Kapusta Forza F1

Kapusta Zoltan F1

Piotr Różański scharakteryzował odmianę buraka ćwikłowego Camaro F1, przeznaczoną na świeży rynek lub dla przetwórstwa oraz ofertę odmian marchwi – m.in. wczesną Musico F1 o okresie wegetacji 90–100 dni oraz nową Octavo F1, o wegetacji ok. 120 dni, która wyróżnia się bardzo gładkimi korzeniami o długości ok. 20 cm. Interesującą propozycją dla plantatorów uprawiających marchew dla przetwórstwa wydaje się nowa odmiana o intensywnie żółtych korzeniach – Goldfinger F1 (okres wegetacji ok. 120 dni).

Małgorzata Zadura z firmy Nickerson-Zwaan przedstawiła nową odmianę sałaty masłowej – Speranzia do uprawy w gruncie wiosną i jesienią oraz kruchej – Skater do uprawy przez cały sezon wegetacyjny. Zaprezentowała również odmiany pomidorów – śliwkokształtną Aguamiel F1 o dużych owocach – 140–160 g oraz wielkoowocową Zdurella F1, której owoce dorastają do 240 g. Przedstawiciele firmy nasiennej zachęcali również do zapoznania się z ofertą odmian pomidorów polowych z hodowli firmy ISI Sementi – Jet F1, Gong F1, Vegas F1 oraz Scirocco F1.


[NEW_PAGE]Interesujące informacje nt. zaburzeń fizjologicznych w uprawie pomidora przedstawił Janusz Gajzler z firmy Nickerson-Zwaan. Przestrzegał on przed zastosowaniem w uprawie pomidorów słomy, która może zawierać pozostałości CCC – chlorku chlorocholiny, substancji aktywnej antywylegaczy stosowanych w uprawie zbóż. Rośliny pomidora posadzone w takie podłoże mogą mieć objawy podobne do tych spowodowanych chorobami wirusowymi np. „paprociowate” liście, redukcja wierzchołków wzrostu. W uprawie pomidora często występują również zniekształcenia owoców, którym zdaniem J. Gajzlera sprzyjają nocne spadki temperatury poniżej 12°C (w czasie kwitnienia roślin i zawiązywania owoców), nadużywanie przez producentów pomidorów nawożenia azotowego (zwłaszcza w formie amonowej) oraz stosowanie hormonizacji kwiatów. Kolejnym częstym problemem w uprawie pomidora jest tzw. zielona piętka, której przyczyną jest działanie wysokiej temperatury na dojrzewające owoce. Zdaniem prelegenta, zaburzenia tego można uniknąć przez niezbyt krótkie ogławianie roślin (zostawić co najmniej 6 liści, a nie 2 lub 3).

Nie tylko o odmianach
W spotkaniu uczestniczyły również firmy: Azelis, DuPont oraz Tradecorp, których przedstawiciele informowali o swoich produktach.

Jacek Ceglarski z firmy Azelis przedstawił ofertę firmy, w której dla producentów warzyw dostępna jest bogata linia nawozów Lebosol. Firma oferuje również nawozy specjalne – dolistne (Pioner ColoPlus – Brival, Calcium Forte, Resistim), doglebowe (Perlka) oraz środki poprawiające właściwości gleby (kwasy humusowe – Solum F30, Solum H80 oraz RedixCal).

Marek Chorzępa reprezentujący firmę DuPont – zachęcał do stosowania preparatu owadobójczego nowej generacji – Coragen 200 SC, który jest zarejestrowany w uprawie ziemniaka do zwalczania stonki ziemniaczanej, w uprawie kapusty głowiastej białej – na bielinka rzepnika, tantnisia krzyżowiaczka i piętnówkę kapustnicę, a także w uprawie jabłoni przeciwko zwójkom liściowym oraz owocówce jabłkóweczce. Ponadto prelegent informował o wznowieniu rejestracji (na prośbę plantatorów) nicieniobójczego preparatu Vydate 10 G, który jest zarejestrowany m.in. w uprawie ziemniaków, marchwi i truskawek.

Andrzej Zbroja z firmy Tradecorp przedstawił programy nawozowe np. dla warzyw kapustnych, korzeniowych czy cebulowych, zwracając szczególną uwagę na stosowanie odpowiednich nawozów w celu poprawy plonowania i jakości warzyw. Scharakteryzował on kilka znanych z oferty tej firmy produktów takich jak: polepszacz glebowy – Humistar, stymulator odżywiania zawierający NKP i mikroskładniki – Intake, roztwór saletry wapniowej z mikroskładnikami – Calitech, nawóz azotowo-potasowy – Drakar K czy gamę nawozów przeznaczonych do fertygacji i stosowania dolistnego – Nutricomplex. A. Zbroja zapowiedział wprowadzenie do oferty nowego produktu – Phostrade B-Mo.

Uczestnicy szkolenia

Aleksandra Andrzejewska, fot. A. Andrzejewska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWinnice na Małopolskim Szlaku Winnym otwarte dla turystów
Następny artykułSukces przemysłu rolno-spożywczego budzi zazdrość

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.