Energooszczędna produkcja róż

W stacji doświadczalnej Improvement Centre w Bleiswijk w Holandii pracownicy firmy doradczej GreenQ prowadzą liczne badania nad nowymi technologiami w uprawach szklarniowych (czyt. też HO 3/2013). Jeden z projektów dotyczy produkcji róż na kwiaty cięte. Jego głównym założeniem jest znalezienie sposobu na otrzymanie wysokiej jakości towaru przy zmniejszonych nakładach na ogrzewanie obiektu i doświetlanie roślin.

W pierwszym roku doświadczenia celem jest obniżenie kosztów energii potrzebnej do produkcji róż o 15% i ogrzewania o 30%. W drugim roku pomysłodawcy projektu chcą uzyskać jeszcze lepszy wynik – zużycie energii ma być mniejsze o 20%, a nakłady poniesione na ogrzewanie szklarni – o 40%. Założenie to ma być realizowane głównie dzięki sterowaniu klimatem w szklarni za pomocą kurtyn.

Doświadczenie jest przeprowadzane w nowoczesnej szklarni pokrytej szkłem rozpraszającym światło w 70%. Obiekt wyposażono w kurtyny: termoizolacyjne XLS 10 REVOLUX, cieniująco-termoizolacyjne XLS Harmony REVOLUX oraz asymilacyjne XLS SL 99 REVOLUX (nieprzepuszczające na zewnątrz światła emitowanego przez lampy do doświetlania).

Do testów wybrano jedną z najpopularniejszych odmian róż o czerwonych kwiatach – Red Naomi!®, którą posadzono 26 lutego br. w matach z wełny mineralnej firmy Cultilene, ułożonych na stalowych rynnach umieszczonych na wysokości 70 cm w 4 rzędach (szerokość jednego zagonu wynosi 120 cm). Rośliny są doświetlane na dwa sposoby (fot.): wysokoprężnymi lampami sodowymi SON-T (natężenie oświetlenia wynosi 159 W/m2) oraz diodami LED zawieszonymi między rzędami róż (30 W/m2).
 
Wyniki poszczególnych etapów badań uzyskane w tej energooszczędnej uprawie róż są systematycznie zbierane, a o efektach projektu będziemy informować na łamach „Hasła Ogrodniczego”.

Ilona Sprzączka
Na podstawie informacji z firmy GreenQ
Fot. GreenQ

Artykuł pochodzi z numeru 7/2013 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRozmowa ministrów rolnictwa Polski i Czech
Następny artykułPromocja polskich jabłek w Rosji i na Ukrainie przynosi rezultaty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.